اینورتر ایرانی

اینورتر ایرانی توسط شرکت‌های داخلی با توجه به ضرووری بودن استفاده از اینورترها در صنعت طراحی و تولید شده است. اینورتر دستگاهی است که برق DC را به برق AC با فرکانس دلخواه متغیر تبدیل می‌کند. این فرکانس ‌عامل اصلی تغییر سرعت الکتروموتور است.

امروزه اینورترها به دلیل قابلیت بالایی که در کنترل دقیق الکتروموتورها و در نتیجه کنترل دستگاه‌های صنعتی دارند، مورد توجه  قرار گرفته‌ و به امری ضروری برای صنایع تبدیل شده‌اند. الکتروموتورها بخش عمده‌ای از انرژی تولید شده را در صنعت (حدود 65 درصد) مصرف می‌کنند. لذا کنترل آنها از اهمیت بیشتری برخوردار می‌باشد.

ذخیره‌سازی و بهینه‌سازی مصرف انرژی به این معنا است که بهترین عملکرد سیستم را با کمترین میزان مصرف انرژی داشته باشیم. با استفاده از اینورتر، ذخیره‌سازی انرژی حدود 25 تا 70 درصد، بسته به کاربرد انجام می‌شود. (برخلاف داشتن این مزایا هنوز بخش عمده ای از الکتروموتورها بدون اینورتر کار می‌کنند)

مزایای استفاده از اینورتر:

 1. جریان راه اندازی کنترل شده و حفاظت از الکتروموتوردر برابر اضافه جریان
 2. کاهش اختلالات در شبکه برق
 3. انرژی کمتر برای راه اندازی الکتروموتور
 4. شتاب راه‌اندازی و توقف کنترل شده که سبب کاهش استهلاک تجهیزات مکانیکی و افزایش طول عمر الکتروموتور می‌گردد.
 5. سرعت قابل تنظیم
 6. گشتاور قابل تنظیم
 7. ذخیره و بهینه‌سازی انرژی
 8. حذف برخی تجهیزات مکانیکی و الکتریکی

مزایای استفاده از اینورتر ایرانی:

 1. کمک به اقتصاد کشور
 2. خروج کمتر ارز
 3. هزینه کمتر و خرید اینورتر ارزان‌تر
 4. افزایش اشتغال و کاهش بیکاری
 5. گسترش و ایجاد مشاغل جدید
 6. رقابتی شدن فضای کسب و کار و بدنبال آن افزایش منافع مردم
 7. قیمت محصولات بواسطه تولید انبوه کاهش پیدا کرده است
 8. جذب سرمایه‌های خارجی به دلیل صرفه اقتصادی برای سرمایه گذاران
 9. افزایش درآمدهای مردم و انگیزه بخش خصوصی برای سرمایه گذاری های مطمئن
 10. تخصیص بهینه منابع مالی و سرمایه ای و سازوکارهای تولید، توزیع و مصرف در کشور
 11. بومی شدن تکنولوژی های مختلف در حوزه تولید از طریق آزمون و مهندسی معکوس
 12.  بومی شدن علوم مختلف از طریق بکارگیری آنها در عرصه تولید و عمل
 13. صادرات دانش بومی وتوانمندی های تکنولوژیکی به سایر کشورها
 14. تخصصی شدن تولیدات بنابراین تقویت مبانی علمی و کاربردی حوزه تولید در کشور
 15. افزایش اعتماد مردم به تولیدات بواسطه ورود متخصصان به عرصه های تولید کشور

از جمله این شرکت‌ها که اینورتر ایرانی تولید می‌کنند، می‌توان به شرکت پرتوصنعت و شرکت آگر الکترونیک اشاره کرد. این شرکت‌ها توانستند با طراحی بهینه و استفاده از تجارب بالایی که در این زمینه داشتند، در مدت کوتاهی درایوی با کیفیت مطلوب و کاربر پسند طراحی کرده و به تولید انبوه برسانند.   توضیح مختصری در زیر از تاریخچه این شرکت‌ها به شما می دهیم.

شرکت آگر الکترونیک تولید کننده اینورتر ایرانی

شرکت مهندسی نوین‌سازان صنعت برق سپاهان در سال 1389 تأسیس شد و اقدام به طراحی و ساخت تجهیرات در حوزه اتوماسیون صنعتی نمود.پس از مطالعه و بررسی نیاز بازار، این شرکت از سال 1394 اقدام به طراحی و ساخت نمونه اولیه اینورتر سه فاز در توان 5.5 کیلووات نمود و  در سال 1396 با ایجاد تغییرات اساسی در طراحی و همچنین اضافه کردن الگوریتم‌های پیچیده‌تر نظیر FOC محصول خود را ارتقاء داد.

در سال 1396 نام تجاری آگر الکترونیک را ثبت و در ادامه با این نام تجاری فعالیت خود را ادامه داد. در سال 1397 از طریق مجموعه تحقیق و توسعه خود، اقدام به توسعه بهینه محصولات خود از توان 2.2  تا 110 کیلووات با سیاست کاربرد محور در سه دسته NP100، NE100 و NG100 نمود.

لازم به ذکر است این مجموعه امکان طراحی و ساخت اینورتر از توان ۱۳۲ کیلووات تا توان ۴۰۰ کیلووات را نیز به صورت سفارشی مهیا نموده است. همچنین تیم تحقیق و توسعه این مجموعه به طور مستمر در حال بروزرسانی و ارتقاء محصولات بر اساس استانداردها و فناوری‌های روز می‌باشد. کلیه طراحی‌های صورت گرفته در مجموعه آگر الکترونیک منطبق با استاندارد IEC 61800 بوده و دارای گواهینامه‌های معتبر از آزمایشگاه‌های مرجع صنایع انرژی ایران (EPIL) می‌باشد. زیرساخت فعلی این شرکت برای تولید سالیانه ۱۲،۰۰۰ دستگاه VFD راه‌اندازی شده و این امکان وجود دارد که ظرف مدت کوتاهی به ۲ برابر ظرفیت تولید فعلی خود برسد.

اینورتر ایرانی آگر

 محصولات اینورتر ایرانی آگر الکترونیک:

 • اینورتر مدل NE100: این مدل برای راه‌اندازی موتورهای آسنکرون با گشتاور پایین با مدکنترلی حلقه باز و مد کنترل تنشن طراحی شده است.
 • اینورتر مدل NG100: این مدل برای راه‌اندازی موتورهای آسنکررون با گشتاور بالا با مد کنترلی حلقه باز و حلقه بسته طراحی شده است.
 • اینورتر مدل NP100: این مدل برای راه‌اندازی موتورهای آسنکررون جهت کنترل پمپ‌های موازی طراحی شده است.

نماینده اینوتر آگر

شرکت پرتو صنعت تولید کننده اینورتر ایرانی

پرتو صنعت از سال 1369 موفق به طراحی و تولید درایوهای دور متغیر VFD گردیده و در طول این مدت درایوهای تولیدی خود را مطابق با آخرین فناوری روز، ارتقاء بخشیده است.

درایوهای تولیدی این شرکت را تا رنج توان 4000 کیلووات با تکنولوژی Vector Control، قابل رقابت با محصولات اروپایی به نحوی که مورد استقبال دیگر کشورها نیز قرار گرفته و به کشورهایی مانند ترکیه و امارات صادر می کنند. این شرکت با تلاش مهندسین فنی خود موفق به اخذ تاییدیه‌های فنی مطابق استانداردهای جهانی گردیده است.

تکیه بر R&D با اهداف دستیابی به دانش و فناوری روز، همیشه در رویکرد این شرکت بوده و با این هدف موفق به تامین نیازهای صنایع داخل کشور از قبیل نفت و گاز شده است. اینورترهای تولیدی این شرکت در کلیه صنایع از قبیل صنایع نفت و گاز نصب و در حال بهره برداری بوده و نیز با ظرفیت تولید چهل هزار دستگاه در سال با مساحتی بالغ بر چهار هزار مترمربع در شهرک صنعتی پرند تهران، بزرگترین تولیدکننده درایو در خاورمیانه می‌باشد.

این شرکت دارای تاییدیه دانش بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای کلیه محصولات خود بوده است.

نماینده پرتو صنعت

محصولات اینورتر ایرانی پرتو صنعت:

 • اینورتر مدل EX:  برای راه‌اندازی موتورهای آسنکرون  با مدکنترلی حلقه باز و مد کنترل تنشن طراحی شده است.
 • اینورتر مدل VX:  برای راه‌اندازی موتورهای آسنکرون  با مدکنترلی حلقه باز و حلقه بسته  طراحی شده است.
 • اینورتر مدل MX:  برای راه‌اندازی موتورهای آسنکرون جهت کنترل پمپ‌های موازی با افزودن کارت پمپ طراحی شده است.
 • اینورتر مدل FX:  برای راه‌اندازی موتورهای آسنکرون  با مدکنترلی حلقه باز طراحی شده است. این مدل از چرخه تولید خارج شده است.
 • اینورتر مدل VX2: برای راه‌اندازی موتورهای آسنکرون  با مدکنترلی حلقه باز برای درایوهای تکفاز طراحی شده است.
 • اینورتر مدل EZ:  برای راه‌اندازی موتورهای آسنکرون  با مدکنترلی حلقه باز و مد کنترل تنشن برای درایوهای تکفاز طراحی شده است.

اینورتر پرتو صنعت

بیشتر بخوانید

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها