الکتریکالـا

اینورتر برای الکتروپمپ‌ها

برای انتخاب اینورتر برای یک سیستم آبرسانی مانند انتخاب اینورتر برای الکتروپمپ‌ها یا هر نوع سیستمی که برای انتقال یا گردش آب یا تامین فشار یک سیال به کار می‌رود باید به موارد زیادی توجه نمود. در ابتدا باید انواع پمپ‌ها را شناخت: پمپ‌های افقی، پمپ‌های عمودی، پمپ‌های شناور، پمپ‌های کفکش، پمپ‌های آب در گردش، پمپ‌های خاص و غیره.

هرکدام از انواع الکتروپمپ‌های فوق دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص خود می‌باشند که برای هر پروژه باید از نوعی که بهترین کاربرد و راندمان را از لحاظ فنی و مالی داشته باشد، استفاده نمود. درباره راه‌اندازی الکتروموتورهای آسنکرون روش‌های مختلفی وجود دارد، مانند تک‌ضرب (مثلث)، دوضرب (ستاره-مثلث)، سافت استارتر و اینورترهای فرکانسی که هرکدام دارای ویژگی‌های خاص خود می‌باشند.
ولی استفاده از اینورتر برای الکتروپمپ‌ها باتوجه به نوع تکنولوژی، دارای مزایای بیشتری نسبت به موارد قبلی می‌باشد.

کنترل پمپ‌های موازی (Multi-pump ):

این ویژگی سبب می‌شود در صورتی که یک یا چند پمپ از یک سیستم ایستگاه پمپاژ موازی از کار بیفتد، مجموعه بدون مشکل به کار عادی خود ادامه دهد. این ویژگی سبب می‌گردد که بر اساس تغییرات فشار یا دبی، تعداد مورد نیاز پمپ‌های روشن یا دور پمپ‌ها بهینه گردد. در این حالت اینورتر به صورت مجزا برای هر الکتروپمپ در لحظه راه‌اندازی تا رسیدن به سرعت نامی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اینورتر برای الکتروپمپ‌ها

اولویت پمپ (Pump priority):

هدف از این ویژگی رسیدن به ماکزیمم صرفه جویی در انرژی است که این امر با روشن کردن پمپ با ظرفیت بالاتر در هنگام نیاز میسر می‌گردد.

تعویض کارکرد پمپ‌ها (Change Over):

برای افزایش طول عمر الکتروپمپ‌ها، از  change over که قابلیت تعویض کارکرد الکتروپمپ‌ها بر اساس زمان را دارد. این امر سبب جلوگیری از فرسوده شدن و یا رسوب گرفتن الکتروپمپ‌های موجود در سیستم آبرسانی می‌گردد.

پرکردن نرم لوله‌ها (Soft pipe fill):

با این ویژگی می‌توان فشار مناسب برای پر کردن خطوط را به دقت تحت کنترل قرارداد. این مسئله کمک می‌کند که از فشارهای ناگهانی که باعث به وجود آمدن ضربه (کله قوچی) می‌گردد، جلوگیری شود.

محاسبه جریان سنسور (sensorless flow callculation):

اطمینان از میزان آب جاری شده در خطوط بدون نیاز به خرید سنسور اضافه که این ویژگی باعث می‌شود بدون نیاز به فلومتر فیزیکی و مشکلات نصب، تنظیمات و نگرانی از دست دادن اطلاعات آن، از میزان دبی تامین شده توسط پمپ اطلاع پیدا کرد.

اینورتر برای الکتروپمپ‌ها

تمیز کردن پمپ (Pump cleaning):

با استفاده از راه‌اندازی هجومی بین کمترین و بیشترین سرعت پمپ، عمل تمیز کردن پروانه انجام می‌گیرد. این قابلیت باعث می‌گردد مواد اضافه‌ای که به پروانه‌ها و اطراف آن می‌چسبد جدا شود و از گیر کردن پمپ و افت فشار جلوگیری گردد.

راه‌اندازی سریع (Quick Ramp):

حفاظت از بلبرینگ‌ها و کف گردها، در یک پمپ شناور در هنگام راه‌اندازی نیازمند شیب تند افزایش سرعت می‌باشد. به کمک این ویژگی، موتور پمپ می‌تواند با شیب مناسب به سرعت بهینه رسیده که سبب افزایش عمر موتور می‌شود.

حفاظت از خشک شدن (Dry run protection):

شفت و پروانه پمپ با سرعت بالایی می‌چرخند و در صورت عدم وجود آب، انرژی به صورت گرما آزاد می‌شود. که این امر در طول زمان به قسمت‌های آب‌بندی مانند اورینگ‌ها و سیل‌های پمپ آسیب می‌رساند و طول عمر پمپ را کم می‌کند که این ویژگی از پمپ در این حالت حفاظت می‌کند.

کاویتاسیون (Cavitation) :

پدیده کاویتاسیون به‌ وجود آمدن حباب (موقعی بوجود می‌آید که فشار مطلق در ورودی پمپ کمتر یا مساوی فشار بخار مایع می‌گردد) در این حالت مایع بخار می‌شود و حباب‌های بخار همراه جریان سیال با عبور از پروانه و فشارهای بالا منفجر می‌گردد. این پدیده در چاه‌هایی که در ورودی پمپ به هر علتی مانند گیرکردن سوپاپ یا فشار کم آب و هر علتی که باعث شود فشار آب ورودی کم شود، به‌ وجود می‌آید و باعث ایجاد ارتعاشات و تولید صدای زیادی می‌گردد و علاوه بر کاهش بازدهی سیستم و ایجاد صدای نامطلوب، باعث خوردگی قطعات داخلی پمپ نیز می‌گردد. یک درایو مناسب این پروژه باید بتواند تا حد زیادی از این پدیده جلوگیری کند.

کنترل سطح (Level control):

یک اینورتر برای الکتروپمپ‌ها باید بتواند زمانی که سطح و یا ارتفاع آب ورودی از یک حدی کمتر شد، سیستم را قطع یا در پایین‌ترین حدی از توان قرار دهد تا سطح آب یا ارتفاع آب به حد مجاز برگردد و مجددا سیستم را به حالت عادی برگرداند.اینورتر برای الکتروپمپ‌ها

هارمونیک (Harmonic):

علاوه بر مسائلی که ذکر کردیم، درایو باید بتواند کمترین هارمونیک را تولید نماید یا در صورت تولید هارمونیک با نصب فیلترها و چوک‌های مناسب، هارمونیک‌ها در حد استانداردهای لازم کم شود. که این امر احتیاج به تخصص و تجربه لازم را دارد.

بلوتوث و پروتکل‌های ارتباطی (Bluetooth & Communication):

کنترل از راه دور از الزامات دنیای امروز می‌باشد تا اپراتور علاوه برحضور در محل با استفاده از کنترل پنل  بلوتوث دار، بتواند بر نحوه کار درایو نظارت مستمر داشته باشد و به علاوه باید بتواند با پروتکل‌های استاندارد مانند مدباس و پروفی‌باس و غیره با HMI و PLC و سایر اجزای کنترلی ارتباط برقرار نماید تا از کارکرد اینورتر به صورت آنلاین اطلاع داشته باشد.

استفاده از اینورتر و صرفه جویی در انرژی:

مصرف بهینه انرژی هم از ضروریات امروزه زندگی می‌‌‌باشد که استفاده از اینورتر در الکتروپمپ‌ها یا هر وسیله دیگری از سی تا هفتاد درصد که بستگی به نوع مصرف دارد، در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کند که با توجه به بالا رفتن قیمت انرژی، هزینه‌های پرداختی را کم و حتی هزینه‌های سرمایه‌گذاری را برمی‌گرداند و به طبع آن نقش مهمی در حفاظت از محیط زیست را دارد. زیرا انرژی الکتریکی اکثراً از سوخت‌های فسیلی به دست می‌آید که با مصرف کمتر، محیط زیست نیز کمتر آسیب می‌بیند.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *