الکتریکالـا

بررسی‌ مدل های مختلف درایو اشنایدر و کاربرد آنها

شرکت تله مکانیک (اشنایدر) یک شرکت فرانسوی است که جزء ده شرکت برتر جهان در زمینه تولید اتوماسیون است. محصولات این شرکت در ایران در صنایع بزرگ و کوچک و سیستم‌های آبرسانی به وفور مصرف شده است. شرکت اشنایدر کارخانه‌های تولیدی اینورتر در نقاط مختلف جهان مانند: فرانسه، اتریش ،چین ،اندونزی، هند و… را دارد که هرکدام رنج وسیعی از تولیدات را دارند. ولی متاسفانه در ایران متولی مشخصی نداشته و بعضاً توسط افراد و شرکت‌های مختلف وارد و به فروش می‌رسد یا روی ماشین‌آلات وارداتی نصب شده است. با توجه به مسائل تحریم سرویس یکپارچه خدمات پس از فروش ندارد و خدمات شایسته‌ای را عرضه نمی‌کند. ولی با توجه به تنوع و کیفیت‌های متفاوت و نام بزرگ همچنان مورد استقبال صنعتگران می‌باشد.
تولیدات این شرکت بسیار متنوع است که ما در اینجا به بررسی مختصرتعداد محدودی که در ایران بیشتر مصرف شده است می‌پردازیم.

مدل ATV 11
این مدل یک مدل ساده و دارای مد کنترل V/F بوده که درتوان‌های کوچک و مناسب برای سیستم‌های آب و فن می‌باشد. کوچکی و سادگی پارامترها از ویژگی‌های این مدل می‌باشد.
مدل ATV21
این مدل هم مانند مدل قبلی مناسب برای سیستم‌های آبرسانی است وتا حدودی پارامترهای تخصصی این سیستم را دارا می‌باشد. کنترل PID و مد V/F را دارا می‌باشد. پارامترها و ساختار آن با درایو توشیبا مدل S11 بسیار نزدیک می‌باشد. در ورژن‌ها و IPهای مختلف عرضه می‌گردد.
مدل ATV31
مدلی که برای کارهای عمومی طراحی شده. درایوی کامپکت دارای پارامترهای کاربردی و ساختاری عالی می‌باشد. اکثر ورژن‌های آن دارای فیلتر و چوک داخلی است و هارمونیک‌های تولیدی آن در کمترین سطح و استاندارد می‌باشد. کیفیت لوازم و قطعات آن از کیفیتی مناسب برخوردار می‌باشد . از توان های 0.18 تا 15 کیلووات در چندین ولتاژ ساخته می‌شود. سیستم ارتباطی Modbus و Canopen در این مدل بصورت آپشن موجود است. این مدل دارای چاپر داخلی نیز می‌باشد و برای کارهای ژنراتوری سبک گزینه خوبی است.
مدل ATV312
مدل تکمیل شده ATV31 می‌باشد. این مدل دارای ساختار نرم افزاری قوی‌تر ولی از لحاظ سخت افزاری کمی ضعیف‌تر می‌باشد. علاوه بر سیستم‌های نرم افزاری دارای پورت RS485 نیز می‌باشد. این مدل در ورژن‌های متعدد و IPهای تا IP54&IP55 و ولتاژ های 120 ولت تکفاز تا ولتاژ سه فاز690 ولت وتا توان 90کیلووات تولید و به بازار عرضه شده مدلی که برای صنایع کوچک طراحی و به بازار عرضه شده است. مدلی از آن برای سیستم های HVAC طراحی و ارائه شده است.
مدل ATV58
این مدل از درایوهای قدیمی واز نسل‌های قبل تولیدی شرکت اشنایدر می‌باشد که دیگرتولید نمی‌شود. درایوی که در زمان خود درایوی پیشرفته محسوب می‌شد. یکی از خصوصیات در طراحی آن پارامترهای کاربردی فراوان آن می‌باشد. در ایران بیشتر روی ماشین آلات ساخته شده نصب و وارد شده است. این مدل در ورژن‌های متعدد و تا توان 75 کیلووات و چندین IP طراحی و به بازار عرضه شده است. دارای قابلیت اتصال کارت‌های آپشن برای انواع ارتباطات و IO اضافه می‌باشد.
مدل ATV61
مدل فوق الذکر برای سیستم‌های آب و فاضلاب و کنترل فن کلاً HVAC بسیار مناسب است. درایو فوق از لحاظ سخت افزاری بسیار شبیه مدل ATV71 می‌باشد. ولی فقط دارای Overcurrent حداکثر %120 می‌باشد. فقط از لحاظ نرم افزاری تفاوت‌هایی را دارد. انواع کارت‌های آپشن روی آن نصب می‌گردد. درایو های اخیر اشنایدر دارای طراحی خاص می‌باشد که در صنعت استفاده آنها را آسان نموده است.
مدل ATV71
درایوی با قابلیت بالا که برای کارهای سنگین بسیار مناسب می‌باشد. دارای تحمل جریان حداکثر 150% می‌باشد . همانند مدل 61 قابلیت نصب انواع کارت‌های آپشن را دارد و می‌تواند با نصب کارت کلوزلوپ برای کارهای دقیق از آن استفاده نمود.جرثقیل‌ها، تاورکرین‌ها و انواع بارهای ژنراتوری را می‌توان با این مدل کنترل نمود.
درایوهای اشنایدر در چند کارخانه در جهان: فرانسه، اتریش، اندونزی و چین تولید می‌شود که موقع خرید حتماً به محل کارخانه باید توجه نمود. با تمام مزایای بسیار ولی نوع ارائه خدمات پس از فروش این محصولات در ایران بسیار نازل و حتی در حد صفر می‌باشد.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *