الکتریکالـا

بررسی‌ مدل های مختلف درایو دلتا و کاربرد آنها

ما می‌خواهیم دراین بخش به بررسی مدل‌های مختلف درایو دلتا، کاربرد ها، مزیت‌ها وعیوب آن‌ها بپردازیم. این درایوها درمدل‌های مختلف برای کاربری ها مختلف ازقبیل کاربری عمومی، استاندارد، صنایع خاص مـثل لاستیک و پلاستیک، فن‌ها و پمپ، بالابرها وآسانسور، منسوجات و… تولید شده است، همچنین این برند تولید بعضی ازمدل‌ها را نیزمتوقف کرده است.

شرکت دلتا یک شرکت فعال درحوزه اتوماسیون است که مرکزآن درتایوان واقع شده است ودرسال 1971 تاسیس شده است. بیش‌ازشش هزارمحصول تولید می‌کند. درسال‌های اخیرحدود% 5 تا% 6 ازدرآمد خود را صرف تحقیق وتوسعه‌ می‌کند. شرکت دلتا یکی ازبزرگترین تولید کنندگان منبع تغذیه درجهان است، که با تولید انواع Drive وPLC وHMI وServo Motor وServoDrive وانواع کنترلرهای مختلف و صادرات آنها به آمریکا، کانادا، چین، اروپا وآفریقا وخاورمیانه واقصی نقاط جهان به یکی ازتولیدکنندگان بزرگ لوازم اتوماسیون تایوان تبدیل شده است. درایران نیزسالیان متمادی است که درصنایع مختلف وارد ومصرف می‌شود. مدل‌های قدیمی درایومانند VDFA و VDFS ومدل‌هایی مانند VDFB ,VDFV,VDFM وVDFL مدل‌های جدیدترVDFE ,VDFC200 ,VDFC2000 ,VDFEL ودیگرمدل‌ها تولیدی این شرکت بزرگ است.

مدل‌های مختلفی برای مصارف گوناگون مانندآسانسوروپمپ وآب وغیره که دراینجا به طورمختصرانواع مختلف آن بررسیمی‌شود، نیزتولید کرده است.

کاربری عمومی General Applications
اینوتر دلتا مدل‌ VFDS
این‌درایومقرون به‌ صرفه‌ترین‌ درایوبرای‌کاربری‌ عمومی‌می‌باشد. مدل VDFS بخاطرویژگی‌ فرکانس‌ کریرکم سروصداواستفاده‌ آسان‌ ازکی‌پد مشهورمی‌باشد. ازکاربردهای این‌ مدل‌ می‌توان به استفاده درتهویه هوا، پمپ‌ها، کنترل دمای کوره‌های بزرگ ومتوسط، ماشین بسته بندی، نوارنقاله، فن ماشین‌های خشک کن و… اشاره کرد.

اینوتر دلتا مدل VFDV
این مدل که نوع پیشرفته مدل B می‌باشد، علاوه بر اینکه کارت کلوز لوپ روی آن نصب می‌شود‌‌‌ دارای پارامترهای بیشتروازلحاظ سخت افزاری برای کارهای سنگین وتخصصی‌ترساخته شده‌ است،‌ مدهای کنترلی بیشترو تعداد ورودی‌های آنالوگ ودیجیتال ویک رله هم بیشتردارد. این مدل‌ یک انتخاب برای حرفه ای‌ها می‌باشد. با داشتن انواع ورودی و خروجی هرکارتخصصی را انجام‌ می‌دهد ویک افتخارتولیدی درزمان‌ طراحی‌ آن برای دلتا بود. ابعاد این مدل همانند مدل B است‌ ولی با قابلیت‌های بسیار متفاوت. ازکاربردهای آن‌ می‌توان به دستگاه منبت کاری چوب، جرثقیل‌ها، دستگاه حفاری، تراش CNC، دستگاه‌ ابزار،آسانسوربا سرعت کم ومتوسط و…اشاره‌ کرد.

اینوتر دلتا مدل VFDM
یک درایو سبک وتا توان 7/5 کیلووات تولید می‌شود. برای کارهای سبک طراحی و تولید شده‌است. دراین مدل پارامترها به صورت پشت سرهم تعبیه شده و مانند بقیه گروه بندی نشده و‌درایوی مناسب برای ماشین سازها می‌باشد. علاوه بر قیمت کمتر نسبت به دیگرمدل‌ها دارای PLC داخلی‌ نیزهست، ولی برای تعمیرکاران تعمیرآن کمی وقت‌ گیرتراست، زیرا درطراحی اکثرتوان‌ها‌ ابتدا IGBT روی هیتسینک با پیچ نصب شده سپس برد کنترلی لحیم شده لذا برای باز کردن برد‌ باید ابتدا لحیم کاری IGBT بازشود سپس برد باز گردد، در حالی که شاید IGBT نسوخته باشد، لذا‌ تعمیرآن کمی وقت‌ گیرترازمدل‌های قبلی می‌باشد، این مدل هم درورژن‌های جدید همانند مدل B خرابی CT و CPU نسبت به ورژنهای قبلی بسیار بیشتر دیده می‌شود. ازکاربردهای آن می‌توان به ماشین‌های بسته بندی، دستگاه کوک زن، تردمیل، فن‌های کشاورزی، میکسر،ماشین سنگ زنی، ماشین حفاری، تراش‌ هیدرولیک‌ کوچک، آسانسور، تجهیزات پوشش، دستگاه فرزو….نام برد.

اینوتر دلتا مدل VFDL
این‌ مدل‌ برطراحی خاص برای‌ کاربردهای با توان کم طراحی شده است که مجهزبه‌ فیلترداخلی EMI برای کاهش تداخل تاثیرالکترومغناطیس می‌باشد ومطابق با دستورالعمل CE EMI ساخته شده است. استفاده دربرش چوب، نوارنقاله ازکاربری‌های‌ این مدل‌ می‌باشد.

اینوتر دلتا مدل VFDE/VFDEL
این مدل‌ها نیز توسعه یافته درایوهای قبلی و برای کارهای سبک طراحی وتولید شده‌اند. حجم کم،‌ پارامترهای بیشتروقابلیت‌های متفاوت یکی ازمحاسن این مدل‌ها می‌باشد. ولی تعداد خرابی آنها‌ نسبت به مدل B بسیار بیشترمی‌باشد. شاید یکی ازدلایل این امراین است که نباید برای همه کارها‌ انتخاب و نصب و راه‌اندازی گردد. ولی متاسفانه به خاطر قیمت کمتر نسبت به بقیه مدل‌های دلتا‌‌ ماشین سازها بدون درنظرگرفتن همه مسائل فنی روی اکثر ماشین ها خریداری و نصب می‌کنند.‌ درحالی که باید برای هرنوع کاری مدل مخصوص طراحی شده برای همان کار را انتخاب، خرید و‌ نصب کنند. این مدل‌ها هم مانند مدل M کمی سخت تعمیر می‌شوند. یکی ازدلایل این امرکوچکی و‌کامپکت بودن این مدل‌ها میباشد. جرثقیل‌های کوچکتر، ماشین لباسشویی، تردمیل، آسانسور، ماشین‌سنگ زنی، دستگاه حفاری، دستگاه چوب، سیستم آبرسانی برای ساختمان‌های بزرگ وپمپ وفن کوچک اندازه ، دستگاه دمنده ، تسمه نقاله ازجمله کاربردهای‌ این مدل‌ها می‌باشد.

اینوتر دلتا مدل‌های MS300
در صنعت علاوه برمصارف موتورهای آسنکرون که معمولا با فرکانس‌های شبکه کارمی‌کنند‌ کاربردهایی وجود دارد که موتورهای خاص با فرکانس‌های بالا باید کار کنند. سانتریفیوژها، CNC ها،‌ دستگاه‌های تراش وماشین‌های نساجی وخیلی کاربردهای دیگر که درآنها ازالکتروموتورهای‌ خاص (IM & PM) استفاده می‌شود. شرکت دلتا برای این کاربردها مدل‌‌ فوق را طراحی، ساخته‌‌ وبه بازارعرضه کرده است. این درایو ها تا توان 22 کیلووات در چندین ولتاژ ورودی عرضه شده است.‌ مدل MS تا 1500 هرتزخروجی می‌دهد. مدل MS علاوه برPuls،‌ فرکانس ازبیرون قابل کنترل است. این درایو، درایوتخصصی می‌باشد که اگر درست انتخاب ونصب گردد وخوب نگهداری شود سالیان‌ متمادی می‌تواند درمدار قرارداشته باشند. علاوه برمدل‌هایی که توضیح دادیم ده‌ها مدل دیگر و انواع متنوعی توسط شرکت دلتا طراحی و‌تولید و عرضه می‌گردد. لازم به یادآوری می باشد که شرکت دلتا محصولات خود را درده‌ها کارخانه مختلف تولید وعرضه‌ می‌کند که دراین زمینه خیلی شفاف محل تولیدات خود را روی بدنه و کارتن محصولات خود قید‌‌ می‌کند.

اینوتر دلتا مدل VFD ME300

این مدل یکی ازجدیدترین محصولات کارخانه دلتا به صورت کاپمپکت می‌باشد، که دارای تکنولوژی قدرتمند ودرعین حال با 60% کاهش دراندازه طراحی شده است. مدلME300 هردو مدل موتورهای PMوIM را پشتیبانی می‌کند که این خود یک مزیت بزرگ می‌باشد. کاربری آسان، نصب راحت، منعطف بودن، طراحی بادوام ازویژگی‌های این مدل می‌باشد، علاوه براین‌ ازدیگر ویژگی‌های آن می‌توان به دوکاربری‌ بودن، گشتاورراه‌اندازی بالای 200% در فرکانس0/5هرتز، پشتیبانی‌ ازپالس‌های سرعت بالا‌ و‌سیگنال‌های PWM اشاره کرد. این مدل درفن‌ها وپمپ، کانوایرها، ماشین‌های دمنده، ماشین‌های بسته بندی و…استفاده می‌شود.

 

کاربردهای استاندارد Standard Drive

اینوتر دلتا مدل VFDB

شرکت دلتا پس ازمدل‌های قدیمی مبادرت به تولید نسل جدید درایو های VDFB نمود که برای کارهای عمومی طراحی و تولید شد و نسبت به مدل‌های قدیمی دارای قابلیت‌های بیشتروتا توان75 کیلووات تولید می‌شد. ورژن‌های جدید مدل B نیز دارای کیفیت مناسب و پارامترهای بیشتربودند تا اینکه این مدل دیگردرکارخانه تایوان تولید نشد وتولید آن به کارخانه مستقردرچین‌‌ منتقل گشت درمدل‌های جدید ساخت چین مقدار خرابی بیشتر می‌باشد (خرابی CPU و CT بسیاربیشتر دیده می شود) .این مدل درتمامی توان‌ها برای تعمیرکاران یک مدل ایده ال است زیرا اصطلاحاً بسیار خوش تعمیراست. در هر صورت با همه این موارد یکی ازایرادهای این درایو محدودیت توان است (تا 75 کیلووات‌ ساخته شده است) که این مسئله خود یک نقص محسوب می شود، زیرا توان‌های بالا را پوشش‌ نمی‌دهد و کاربران برای توان‌های بالاتر باید انتخابیدیگرانجام دهند.تهویه هوا برای ساختمان‌های بزرگ، دستگاه منبت کاری چوب، دستگاه منبت کاری چوب، دستگاه پانچ، ماشین لباسشویی، دستگاه مهرزنی عمودی، کمپرسور، آسانسور، پله برقی، دستگاه بافندگی تخت، دستگاه ماکارونی ازکاربردهای این مدل می‌باشد.

 

اینوتر دلتا مدل VFDVE

این مدل تطبیق دهنده FOC (کنترل میدان جهت دار) که‌ دقت الگوریتم کنترل بردارمی‌باشد. این مدل برای کنترل سرعت، کنترل موقعیت وسرو موتورنیزاستفاده می‌شود. ترمینال‌هایIO دراین مدل‌ گسترش داده شده تا نیازهای مختلف مصرف‌کننده رابرطرف کند. یکی‌دیگرازویژگی‌های‌این مدل ارتباط آسان‌با سیستم ویندوزجهت کنترل پارامترها می‌باشد. ازکاربردهای آن می‌توان تجهیزات انتقال نیرو، آسانسور، جرثقیل، دستگاه‌هایCNC، ماشین‌های اکستروژن، سیستم‌های تزریق اشاره کرد.

 

اینوتر دلتا مدل VFDC2000

این مدل درطی تحقیق وتوسعه شرکت دلتا در سال 2009 میلادی درسبد کالای تولیدی این شرکت‌قرار گرفت. این مدل دارای رنج وسیع در توان‌های مختلف تا توان‌های 355KW درایران وارد و مصرف‌شده است، داشتن پارامترهای بسیار زیاد قابلیت های درایوی حرفه ای به آن بخشیده است، ولی در‌سال‌های اخیر توان شرکت دلتا درساخت درایوهای جدید معطوف تولید نرم افزارهای جدید ومجهز‌کردن درایوهای جدید‌به پارامترهای زیاد شده است که توان انجام اکثر کارها را دارند.‌ حال این‌به سیاست های تولیدی خود شرکت دلتا می باشد، که چرا با توسعه نرم افزاری کیفیت سخت‌افزاری محصولات خود را توسعه نداده وحتی کم کرده است. شاید با داشتن بازارمصرف به سود‌آوری بیشترمی‌اندیشد‌‎‌برای مثال در مدل‌های جدید سری VDFC2000 می‌بینیم که توان طراحی شده برای حداکثر جریان‌ماکزیمم % 120 می باشد. درحالی که درمدل‌های قدیمی مانند VDFB جریان ماکزیمم % 150 طراحی و‌ساخته شده است. البته باید در نظرگرفت که دراین مدل‌ها رکتیفایرها اکثرا تریستوری می‌باشد که‌‌مزیتی محسوب می‌شوند، در ضمن درایو فوق قابلیت کنترل موتورهای PM را دارا می‌باشد، لذا خریداران باید توجه به نوع ومدل درایوها با نوع کاربرد خود داشته باشند، لذا توصیه می‌گردد‌‌اگردرکاربردی مشابه درایوی مدل B مصرف کرده‌اند و قصد خرید مدل جدید C2000 را دارند یک‌‌توان بالاتر خریداری نمایند و حتماً به پارامترP0.16 این درایو توجه نمایند. داشتن کنترل جریان دراین مدل قابلیت کنترل گشتاوررا به آن بخشیده ودرکارهایی که نیازبه کنترل گشتاورمی‌باشد‌مانند (جمع کننده‌ها و باز کننده‌ها) می تواند گزینه مناسبی باشد.

 

اینوتر دلتا مدل VFDC200

این مدل هم یک مدل جدید و توسعه یافته مدل‌های قدیمی برای کارهای کوچک برای توان‌های‌کوچک، ظاهراً جایگزین مدل M طراحی و تولید و به بازار مصرف عرضه شده این مدل شباهت زیادی‌به مدل C2000 دارد و برای کارهای عمومی ساخته شده است، طراحی کمپکت و داشتن پارامترهای‌زیاد قابلیت زیادی به آن بخشیده است ولی همانند مدل C2000 دارای نقص های نیز می‌باشد که‌باید موقع خرید به آن توجه نمود. در این مدل باتوجه به نوع طراحی درایورها کنترل دقیق‌تری روی‌خروجی انجام شده لذا جریان IGBT انتخابی نسبت به مدل‌های قبلی کمتر انتخاب شده است.

 

اینوتر دلتا مدل VFDCH2000

این مدل یکی ازمدل‌های ساخته شده برای کارهایی با لود بالا و گشتاور بالا با قابلیت‌های فراوان‌است، که می‌توان درتاورکرین وجاهایی که بار ژنراتوری است ازآن استفاده نمود. که متاسفانه جزء‌واردات شرکت واردکننده در ایران نمی‌باشد و به‌صورت بسیارمحدود توسط مصرف‌کنندگان از‌جاهای دیگر وارد ایران شده است. این مدل، درایوی حرفه‌ای و قابل استفاده در صنایع بالا دستی‌می‌باشد و قابل رقابت با درایوهای با کیفیت جهانی می‌باشد. درسخت افزارآن ازIGBT و تریستورو‌قطعات با جریان بالا استفاده شده لینک DC آن نسبت به بقیه تولیدات ظرفیت بالاترودر CPU در‌نظر گرفته شده برای آن پارامترهای لازم برای چندین مد کنترلی وقابلیت نصب چندین کارت به‌صورت آپشن درنظرگرفته شده است. درنمونه‌هایی که برای تعمیر دیده شده اکثرا دراثرنگهداری‌بد معیوب شده وازلحاظ ساختاری درایوی با کیفیت می‌باشد. حال چرا شرکت متبوع نمایندگی‌نسبت به واردات این مدل اقدام نکرده جای سوال می‌باشد. شاید دلیل این کاراین باشد که اکثر‌تولیدات شرکت دلتا درایران درصنایع پایین دستی مصرف شده و صنایع مادرومصارف سنگین‌رغبتی به استفاده ازمحصولات دلتا درمدل‌های معمولی ازخود نشان نداده‌اند.

 

کاربردهای مخصوص صنعت Industry- Specific Applications

اینوتر دلتا مدل VFD VJ

این مدل یک نوع سرو درایو هیبریدی می‌باشد که با فناوری سرو برای سیستم‌های هیدرولیکی با کنترل کامل درایو، سیستم هیدرولیک، موتورو یوینت هیدرولیک طراحی می‌شوند. این مدل برای هردو سروموتورسنکرون و آسنکرون به کارمی‌رود. یکی دیگر ازویژگی‌های این درایومجهز بودن به یونیت ترمزداخلی می‌باشد. همچنین دارای رابط کاربری RS485و نرم افزارجدیدی برای مانیتورینگ درایو روی PC می‌باشد.

 

اینوتر دلتا مدل VFD HES

این مدل (Hybrid Energy Saving) باسیستم ذخیره انرژی، کنترل دقیق فشاروجریان رابرای هرفرایندقالب گیری تزریق فراهم می‌کند. همچنین مشکل اتلاف انرژی رادرسیستم تزریق سنتی برطرف می‌کند. این راه حل به افزایش کیفیت ورقابت وبهره‌روی کمک می‌کند.همانطورکه ملاحظه شداین مدل برای سیستم تزریق کاربرددارد.ازدیگرویژگی‌های این مدل می‌توان به استفاده درمکان های خشن وپرخطرعنوان کرد.

 

کاربرد فن و پمپ FANS AND PUMPS

اینوتر دلتا مدل VFDCFP2000

این مدل با توجه به مسئله تولیدهارمونیک‌ها و توجه جامعه جهانی به استانداردهای آن، شرکت‌دلتا را برآن داشت تا درایوی با استانداردهای روز اروپا که دارای EMC، فیلترChoke DC داخلی و‌دردواستاندارد IP55 وIP41 ساخته وبه بازارعرضه کند. باتوجه به مسائل گفته شده این مدل‌درایودلتا درایوی با کیفیت بالا وبرای کارهای سبک طراحی وساخته شده است. مورد مصرف این‌درایوبرای سیستم‌های آبرسانیHVAC و فن ها بسیارایده آل می‌باشد. Cpu این مدل برای مصارف‌گفته شده دارای پارامترهای لازم این صنعت می باشد. با داشتن چوک وفیلترداخلی علاوه برحذف‌هارمونیک‌ها قطعات قدرت داخلی را نیزازنوسانات شبکه برق محافظت می‌کند.

 

اینوتر دلتا مدل VFDCP2000

این مدل ایده صرفه جویی انرژی را توسعه داده است وبرهمین اساس طراحی می‌شود.این درایوهابرای کاربری‌های خاص دمنده‌ها، پمپ‌هاودرایوهایHVACکه کنترل هوشمند PIDبزرگنرین کاربری خاص آن می‌باشد. این درایودررنج کاری 0/75KW تا400KWساخته شده است که گستردگی وتنوع این محصول رانشان می‌دهد همچنین ارتباط وکنترل از طریق پرتکل‌های ارتباطی Profibus، modbus،Ethernet و…یکی دیگرازمزیت‌های این مدل می‌باشد.

 

مدل‌های کنترل درب وآسانسور ElevatorAndDoorControl

اینوتر دلتا مدل VFDED

این مدل تکامل یافته درایوهای آسانسوری قبلی می‌باشد. همانطورکه قبلاً نیز گفته شد با توجه به‌رقابت زیاد درصنعت آسانسوراین مدل نقص‌های مدل‌های قبلی را پوشش داده ودرباره “لول‌کردن” وکاربردآسان‌تر، پیشرفت‌هایی داشته ونسبت به مدل‌های قبلی قابلیت‌های بیشتری دارد. ازویژگی‌های این می‌توان به پشتیبانی هردوموتورآسنکرون وسنکرون، فرکانس خروجی بالای 400هرتزاشاره کرد. همچنین این مدل از رنج2.2KWتا 75KWساخته شده است.

 

اینوتر دلتا مدل‌MH300-L

این مدل یک درایوجمع وجوربرای کاربردآسانسورمی‌باشد. که دارای چندین عملکردخاص ازقبیل کنترل حلقه باز موتورIMوEPS,ARDمی‌باشد. سایرتوابع شامل فیلترEMC، بریک چاپر،چاک IO اضافی، پورتUSBو… اشاره کرد. کاربری آسان وراندمان وپایداری ازویژگی‌های این درایومی‌باشد. همچنین رنج تولیداین مدل‌ها از2/2KWتا15KWمی‌باشد.

 

اینوتر دلتا مدل‌VFDDD

این مدل یک درایو کنترل هوشمندباویژگی‌های برجسته که شامل طراحی مدولارجهت نصب وحذف آسان بلوک ترمینال‌ها، سوِییچ پاورطراجی شده جهت ایمنی ویک صفحه کلیددیجیتالی که به کاربردراستفده ازآن کمک می‌کند. این درایو4حالت کنترل درب رابرای بازوبسته کردن درب ارایه می‌کند.همانطورکه ملاحظه شداین مدل در کنترل درب استفاده می‌شود.

 

مدل کاربری منسوجات Textile

اینوتر دلتا مدلCT2000

این مدل یک درایو صنعتی برای کاربردهای صنعتی ومحیطی طراحی شده است. که دارای چگالی زیادگردوغبار، فیبر، روغن وسایرمواردمی‌باشد. برای جلوگیری از وروداین موارد به داخل درایوشرکت دلتایک مدل بدون فن برای محیطی که مجهز به سیستم خنک کننده‌گی مجزا می‌باشد ارایه کرده است. همچنین این مدل انعطاف پذیری کاری رابرای صنایع نساجی فراهم می‌کند.ازجمله کاربردهای این درایو می‌توان به دستگاه‌های ریسندگی، ماشین‌های رویینگ، ماشین ابزار، سرامیک،شیشه و…اشاره کرد. ویژگی دیگرآن استفاده برای هردوموتورسنکرون وآسنکرن می‌باشد.

اینوتر دلتا CT2000 SERIES L

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *