الکتریکالـا

بررسی‌ مدل‌های مختلف درایو زیمنس و کاربرد آنها

بررسی‌ مدل‌های مختلف درایو زیمنس و کاربرد آنها در صنایع

اینورترهای زیمنس با تنوع محصول در مدل‌های مختلف محصولات خود را وارد عرصه اتوماسیون صنعتی کرده است، که در ایران می‌توان با مدل‌های زیر، این اینورتر ها را معرفی کرد:

درایو زیمنس مدل Sinamics V20 (موجود)

از جمله مشخصه های این سری با کاربری نرمال شامل زمان راه‌اندازی کوتاه، جابجایی آسان و نیز صرفه‌جویی در مصرف انرژی می باشد. این سری اینورترها در سایزهای متفاوت، دامنه قدرت را از ۰.۱۲ کیلووات تا 22 کیلووات پوشش می‌دهند.

مزایای این درایو:

​نصب و راه‌اندازی ساده
تشخیص و ارائه خدمات از طریق پنل های اپراتورهای تلفن همراه و بسیاری از امکانات دیگر. ​
استفاده آسان – دسترسی به داده ها حتی در هنگام قطع برق(با استفاده از کارت حافظه)
پر قدرت با دامنه ولتاژ بالا، سیستم خنک کننده ی پیشرفته، و بردهای الکترونیکی پوشش دار که به استحکام مبدل در شرایط سخت محیطی اضافه می‌کنند.​
عملیات پایدار و استیبل تحت شرایط دشوار تامین خطوط ​
دمای عملیاتی محیطی از ۱۰ تا ۶۰ درجه سانتیگراد ​
کارامد ​و مقرون به صرفه
حالت عملکرد اقتصادی و Hibernation mode در زمان بیکاری سیستم​
ظرفیت اضافه‌بار بالا (HO) و ظرفیت انباشت پایین (LO) برای سایزهای FSE .
از جمله مزایای دیگر این نوع اینورها، عدم نیاز به کاهنده های مکانیکی جریان، کاهش شوک راه اندازی موتورها و صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد. در مقابل توان پوششی پایین و قیمت بالا را میتوان به عنوان نقاط ضعف این سری نام برد.

درایو زیمنس مدل Sinamics G120 (موجود):

کاربری سنگین و دقیق تا توان 900 کیلووات با ولتاژ 400 ولت و تا توان 2700 کیلو وات با سطح ولتاژ 690 ولت

درایو زیمنس مدل Micromaster 420 (ناموجود):

این درایو دارای کاربری عمومی بوده و این اینورتر (درایو) مناسب مواردی است که به سرعت های مختلف نیاز داریم ولی پروسه کنترلی پیچیده ای نداریم،در کانوایرها این نوع درایو را خیلی زیاد میبینیم.طراحی این درایو هم مثل همه درایوهای زیمنس ماژولار است و به‌راحتی میتوانیم از بخش جلوی درایو جهت نصب پنل کنترلی و ماژول ارتباطی استفاده کنیم. از خصوصیات این درایو حفاظت موتور حائز اهمیت است و علاوه بر کنترل سرعت حفاطتهای اضافه ولتاژ و اضافه جریان نیز دارد.

درایو زیمنس مدل Micromaster 430 (ناموجود):

این درایو دارای کاربری عمومی بوده و درایوهای 430 زیمنس دارای قابلیت های 420 هستند و علاوه برآن با توجه به توابع خاص فن و پمپ که در آنها وجود دارد بسیار زیاد در این کاربردها استفاده شده اند. شاید بتوان گفت پرتعداد ترین استفاده از مجموعه Micromaster همین مدل MM430 می‌باشد.

بطور مثال قابلیتی در این درایو وجود دارد که حالت بی باری پمپ را تشخیص داده و از کارکرد آن جلوگیری میکند(این حالت برای پمپ بسیار خطرناک است.)

اینورتر MM430 از ماژول BOP2 برای کنترل استفاده می‌کند که با مدل های دیگر Micromaster متفاوت است و دلیل این تفاوت فانکشن‌های مختص فن و پمپ می‌باشد.

همچنین درایو MM430 با توجه به داشتن ورودی مربوط به PTC قابلیت محافطت حرارتی روی موتور را دارد که در توانهای بالا بسیار مهم است.

درایو زیمنس مدل Micromaster 440 (ناموجود):
این درایو دارای کاربری عمومی بوده و دارای یک PLC داخلی است که امکان برنامه نویسی را برای اپراتور فراهم میکند.این مدل از لحاظ حجم بسیار کوچک میباشد یعنی درایو MM440 در توان برابر در مقایسه با برندهای دیگر، حجم کوچکتری را اشغال می‌کند که این قابلیت باعث کوچکتر شدن فریم و تابلو کنترل می‌شود.این خصوصیت تاثیر خوبی درکم شدن هزینه های تهیه فریم می‌باشد. همچنین قابلین کنترل حلقه باز و حلقه بسته را دارد.

این درایو با قابلیت های کنترلی بسیاری که در اختیار اپراتور قرار می‌دهد می‌تواند انتخاب بسیار خوبی برای پروسه های صنعتی باشد.از جمله استفاده کنندگن از اینورتر MM440 می‌توان به پالایشگاها، تصفیه خانه‌ها و کارخانجات اشاره کرد.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *