الکتریکالـا

دلایل سوختن الکتروموتورها

دلایل مختلفی می تواند برای سوختگی سیم پیچی الکتروموتورها وجود داشته باشد. در مطالب زیر چند نمونه از سوختگی الکتروموتورها مورد بررسی قرار گرفته شده است.

سوختگی کلی سیم پیچ الکتروموتور:

در مواقعی که مشکلات ولتاژ مانند زیاد بودن یا کاهش ولتاژ در سیم پیچی موتور ایجاد شود و یا موتور دستگاه به طور مناسب خنک کاری نگردد سیم پیچ موتور بسیار داغ شده و می‌سوزد. علاوه بر این‌ها دلایل ناشناخته دیگری نیز ممکن است منجر به این اتفاق گردند که برای رفع آن و راه اندازی مجدد دستگاه نیاز است تا سیم پیچی توسط متخصص این کار تعویض گردد.

دلایل سوختن الکتروموتورها

از دست دادن یک فاز از سیم پیچی موتور:

زمانی که به دلایل مختلف مانند تغییرات ولتاژ یا عوامل دیگر، یک فاز از موتور داغ شده و از بین برود، به سایر فازها فشار زیادی وارد شده و جریان بیشتری را بکشند که در نهایت منجر به سوختگی سیم پیچی موتور می‌گردد.

سوختگی نصف سیم پیچی موتور:

کنتاکتورها قطعاتی هستند که مهم ترین جزء مدارهای فرمان الکترونیکی بوده و امروزه در ماشین‌های صنعتی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند و از آن‌ها جهت کنترل و راه اندازی ماشین‌های صنعتی استفاده می‌شود. زمانی که از دو کنتاکتور به صورت هم زمان استفاده شده و یکی از کنتاکتورها به هر دلیلی بسوزد، باعث می‌شود تا نیمی از سیم پیچی الکتروموتور نیز سوخته و نیاز به تعویض داشته باشد.

سوختن لکه‌ای سیم پیچی الکتروموتور:

گاهی ممکن است بین سیم پیچ‌ها یک اتصال کوتاه اتفاق افتاده و موجب آسیب و سوختگی سیم پیچ در نقطه‌ای خاص گردد. وجود اتصال کوتاه بین سیم ها و همچنین اتصال به بدنه نیز منجر به این اتفاق می‌گردد. علت سوختگی لکه‌ای سیم پیچی الکتروموتورها را می‌توان به دلایل مختلفی مانند کم یا زیاد شدن ولتاژ، آلودگی و سایر عوامل ناشناخته نسبت داد.

سوختن سیم پیچی راه انداز موتور:

این نوع سوختگی را تنها در سیم پیچی موتورهای تک فاز مشاهده می‌کنیم. زمانی که مشکلی در یکی از اجزای راه انداز وجود داشته باشد شاهد جریان اضافی در سیم پیچ راه انداز خواهیم بود و در مواقعی که سیم کشی به صورت اشتباه انجام شده باشد یا اضافه بار وجود داشته باشد، باعث ایجاد سوختگی در سیم پیچ می‌گردد.

از دست دادن فاز اولیه ، اتصال کوتاه فاز به فاز، اتصال پهلو به پهلو، اتصال بدنه، اتصال بدنه در گوشه شیار، اتصال بدنه در شیار و اتصال کوتاه یا خسته شده نیز از جمله موارد سوختن سیم پیچ‌های سه فاز می‌باشند که هر یک به دلایل مختلفی رخ می‌دهند.

دلایل سوختن الکتروموتورها

در شرایطی که یک الکتروموتور با فرکانس سینوسی و ثابت راه اندازی می‌شود . تلفات عادی می‌باشد ولی وقتی که بخواهیم همان الکتروموتور را با اینورترهای فرکانسی راه‌اندازی کنیم چند تفاوت به وجود می‌آید. اول در فرکانس های پایین و دوم در فرکانس های بالا و سوم شکل موج مربعی خروجی اینورتر ها. در فرکانس پایین دور الکتروموتور هم پایین می‌آید و اگر سیستم خنک کننده جداگانه نداشته باشد و پروانه خنک کن روی شفت و پشت الکتروموتور نباشد الکتروموتور درست خنک نخواهد شد و باعث بالارفتن دمای آن خواهد شد و با بالارفتن دما تلفات هم بالارفته و با بالا رفتن دما جریان هم بالا خواهد رفت و باعث آسیب دیدن سیم پیچی و در نهایت سوختن آن خواهد شد.

در فرکانس‌های بالا در این حالت سیم‌های مسی با بالارفتن فرکانس، الکترون تمایل دارد که از پوسته و لایه خارجی سیم لاکی عبور کند و خود باعث تلفات بالاتر و (شکست عایقی)جریان نشتی ایجاد می‌شود که به علت ذات درایوها که از قطعات الکترونیکی و سوئیچینگ استفاده می‌کنند و ولتاژ لحظه‌ای بزرگ‌تری به سیم پیچ ها اعمال می‌کنند ،می‌باشد. و در فرکانس‌های بالا علاوه بر تاثیر منفی روی سیم پیچ‎‌ها بر هسته آهنی نیز با افزایش فلوی‌ مغناطیسی بدون آنکه در داخل هسته و در سیم پیچی مفید واقع شود و به بیرون از هسته نشت ‌می‌کند و پراکنده شده و هسته به اشباع می‌رسد و این امر به شدت بر روی سیم پیچی تاثیر منفی می‌گذارد و با بالارفتن جریان باعث کاهش توان الکتروموتور می‌گردد.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *