الکتریکالـا

صنعت سنگبری

منابع و ذخایر معدنی همواره به عنوان یکی از ارزش‌های مهم، اقتصادی و سیاسی در جهان مطرح بوده‌اند و معادن سنگ نیز به جهت کاربردهای فراوان سنگ‌های ساختمانی و تزئینی در صنعت ساختمان و صنایع دیگر در بین سایر معادن از اهمیت خاصی برخوردار است. خوشبختانه در کشور ما ایران، معادن سنگ از جمله معادنی هستند که به صورت گسترده و غنی وجود دارند. صنعت سنگ می تواند به عنوان یکی از منابع مهم کسب درآمد ارزی برای کشور ما مطرح باشد. اهمیت اقتصادی معادن سنگ‌های تزئینی برای کشور ما فوق العاده زیاد است، کما این‌که کارشناسان این محصولات را رقیبی برای نفت می دانند، یعنی صادرات سنگ « فرآوری شده» می تواند دومین قطب صادراتی کشورمان بعد از نفت باشد.

در همین راستا، هر چه تکنولوژی و روش‌های استخراج و فرآوری در معادن سنگ و کارخانجات سنگ‌بری پیشرفته‌تر شود، کیفیت سنگ‌های تولیدی نیز بهتر شده و می توان برای صادرات آن‌ها امید بیشتری داشت. علاوه بر آن، کاهش ضایعات حاصل از استخراج و فرآوری سنگ نیز می‌تواند نقش مهم در افزایش بهره‌وری صنعت سنگ ایفا کند و به طور چشم‌گیری بر منابع حاصله اضافه کند.

صنعت سنگبری

استفاده از سنگ‌ها درپیکره و نمای ساختمان‌ها و معابد، از زمان های بسیار دور در ایران متداول بوده است. از این نمونه می‌توان به سنت هفت هزار ساله سنگ‌کاری در ایران اشاره نمود. اماکن بزرگی برای تاسیس کاخ‌ها و معابد در دوره ساسانیان در نظر گرفته شده بود که جالب‌ترین آن‌ها کاخ تخت جمشید می‌باشد، که در حدود ۵۴۰ سال پیش از میلاد به فرمان داریوش اول، خشایار شاه اول و خشایار دوم ساخته شده است. این کاخ بر روی پایه ای از تخته سنگ های بزرگ به بلندی نزدیک به ۲۰ متر بنا شد، و مساحت پشت بام آن از ۱۳ هکتار کمتر نیست و کاربرد انواع سنگ‌های ساختمانی و تزئینی در بوجود آوردن ستون‌ها، مجسمه‌ها و نقوش برجسته کاملا چشمگیر است.

صنعت سنگ‌بری، مشکلات و چشم اندازهای نو:

با نگاهی دقیق‌‌تر در می یابیم که ریشه مشکلات موجود در صنعت سنگ‌بری کشورمان این است که از همان ابتدا در چهارچوب و محدوده داخلی درجا زده و منزوی مانده است. دراقتصاد امروز، تولید صنعتی به علت اتکائی که بر تکنولوژی پیشرفته دارد، ارزش و اعتبار و تداوم خود را از حضور فعال در بازارهای جهانی کسب می‌کند. صنعت سنگ‌بری نیز ازاین قاعده کلی مستثنا نیست و اگر این صنعت همچنان خود را از صحنه رقابت دور نگه دارد، نوید هیچ توسعه ای را نخواهد داد. صنعت سنگ‌بری برخلاف حرفه سنگ‌تراشی در کشور ما سابقه زیادی ندارد. لیکن توسعه این صنعت در این مدت عمدتا تحت تاثیر مصارف بی رویه داخلی متوقف‌اند و نتوانسته است خود را با تحولات جاری در صنعت جهانی سنگ‌بری همگام نماید.

مراحل خط تولید در صنعت سنگ‌بری:

سنگ‌های گرانیتی برش خورده و تغییر یافته حاصل دو عمل اصلی بر روی سنگ‌های عظیم هستند که از معادن برداشت می‌شوند. این دو عمل اصلی عبارتند از:

  • برش سنگ‌های عظیم در سایزهای کوچکتر
  • صاف و صیقلی‌کردن و قطعه قطعه کردن سنگ‌های استخراج شده

این سنگ‌ها از لحاظ طرح و سایز، تنوع گوناگونی دارند. معمولا ضخامت برش این محصولات در حدود 2 سانتیمتر می‌باشد، که طول و عرض سنگ‌های بدست آمده با توجه به درخواست هر شخص و صنعت که مورد استفاده دارد کاملاً متفاوت است.

در کارخانه های سنگ‌بری از سنگ‌های کوپ و قواره، محصولات مختلفی تهیه می‌شود. یک کارخانه سنگ‌بری برای برش قواره به ورق‌هایی با ضخامت مختلف، برش ورقه‌ها به اشکال هندسی دلخواه و ابعاد سفارش شده، بهبود کیفیت سنگ، ساب و صیقل و پرداخت نهایی قسمت‌های مختلفی ممکن است داشته باشد. که در زیر به هر یک از این مراحل پرداخته خواهد شد.

صنعت سنگبری

 برش بلوک سنگ:

در مرحله اول سنگ استخراج شده از معادن به صورت قواره یا بلوک، به سنگ‌بری‌ها منتقل می‌شود. شکل ظاهری سنگ‌هایی که به صورت بلوک از معدن می‌آورند به محل استخراج و چگونگی استخراج سنگ بستگی دارد. در صورتی سنگ ورودی کارخانه سنگ‌بری سنگ‌های بی‌قواره باشند، اولین ماشین خط تولید دستگاهی برای قواره ساختن سنگ‌ها است که در این شرایط معمولا از دستگاه‌های برش مانند سیم الماسه و فولادی استفاده می‌کنند. با این دستگاه‌ها سنگ بدشکل و بی‌قواره را قواره‌دار می‌کنند تا استفاده از اره‌ها در مراحل بعد بر روی آن‌ها راحت‌تر باشد.

صنعت سنگبری

برش با استفاده از اره:

برش سنگ با اره، یکی از رایج ترین روش‌هایی است که برای برش سنگ استفاده می‌شود. در کارخانه‌های سنگ‌بری با ظرفیت بالا معمولا از اره‌های سنگ‌بری استفاده می کنند، دراین روش بلوک‌های سنگی به وسیله ی اره‌های الماسی که دارای تیغه‌های موازی هستند برش می‌خورند. اره‌های الماسه سنگ‌بری دارای تیغه‌های مختلفی از 40 تا 80 تیغ و قدرت های مختلفی هستند و به دو دسته سخت‌بر و نرم‌بر تقسیم می‌شوند.

صنعت سنگبری

اره‌های سخت‌بر به جای تیغه الماسه، سنگ را با استفاده از براده چدنی یا فولادی می‌برند. اره‌های سخت‌بر تا چند صد تیغه می‌توانند داشته باشند و بیشترین تعداد تیغه در آن‌ها که در دستگاه‌های مدرن است دارای 150 تیغه می‌باشد می‌تواند سنگ‌هایی در ابعاد 3.5 در 2 را برش دهد. برای برش گرانیت بیشتر از این اره‌های برقی استفاده می‌شود.

اره‌های نرم‌بر بیشتر برای سنگ‌های آهکی مانند تراورتن و مرمریت و… استفاده می‌شوند و استفاده از این اره ها به شما این امکان را می دهد که ضایعات کمتری نسبت به سایر اره‌های سنگبری داشته باشید و دقت این اره‌های سنگبری نسبت به سایر نمونه‌ها بیشتر است.

صنعت سنگبری

معمولا اره‌های نرم‌بر به سه نوع زیر تقسیم بندی می‌شوند:

  • در نوع اول بلوک بر روی واگنی ثابت می‌باشد و واحد تیغه‌گیر پایین آورده می‌شود و سنگ برش داده می‌شود.
  • در نوع دوم تیغه ثابت است و سنگ به صورت عمودی به سمت بالا و پایین برده می‌شود.
  • نوع سوم به این صورت است که بلوک سنگ به صورت افقی به سمت تیغه ثابت حرکت می‌کند.
برش با استفاده از قله‌بر:

از قله‌برها در ابعاد و اندازه های مختلفی استفاده می شود. در این دستگاه‌های برش از تیغه‌های دیسکی یا همان دایره شکل استفاده می‌شود، که روی این تیغه‌های دایره شکل سگمنت‌های الماسه قرار دارد. قطر تیغه‌های قله‌بر از 15 سانتی متر تا 3 متر است. در این متد برای برش سنگ از چند تیغه موازی در یک یا چند مرحله استفاده می‌شود و سنگ بلوک را به شکل پلاک در می‌آورد.

صنعت سنگبری

استفاده از اینورتر در سنگ‌بری و موارد استفاده آن:

درصنعت سنگ‌بری به دلیل نیاز به راه‌اندازی ایمن و این‌که این صنعت نیاز کنترل دقیق و گشتاور بالا دارد و دارای حساسیت بالایی می‌باشد و همچنین نیاز به عملکرد سریع و آسان برای موتور را دارد نیاز به استفاده از اینورتر کاملا به طور محسوس دیده می‌شود.

استفاده از اینورتر برای كنترل دور موتورها مزایای زیادی دارد كه مهمترین آن‌هاعبارت‌اند از:

امکان کنترل جهت کنترل سریع و آسان موتور
کاهش مصرف انرژی و هزینه برق
راه اندازی ایمن که به موتور آسیب نرسد، چون معمولا موتورها در حالت عادی جریان راه اندازی بالایی احتیاج دارند.
مد های کنترلی متنوع برای حفاظت از موتور در برابر اضافه جریان یا تغییرات ولتاژ
تنظیم کنترل سرعت با دقت بالا برای موتور، با استفاده از پارامترهای مختلف راه اندازی
امکان استفاده از برق 220 ولت برای راه اندازی موتور سه فاز

صنعت سنگبری

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *