الکتریکالـا

صنعت شیشه سازی

شیشه یک جامد آمورف شفاف و غیر بلوری است که کاربردهای مهم بسیاری در سراسر جهان، در صنایع مختلف دارد. شاید بیشتر به دلیل کاربرد گسترده در پنجره‌ها و بطری‌ها شناخته شده باشد. رایج ترین انواع شیشه‌ها در درجه اول با خاکستر سودا و سیلیس و همچنین سایر مواد افزودنی ساخته می‌شوند. از شیشه‌های بازیافتی نیز اغلب در تولید شیشه‌های جدید استفاده می‌شود. تاریخچه صنعت شیشه‌‌سازی، درایران دارای سابقه وقدمت بسیار طولانی می‌باشد که تقریبا به قبل از 2000 سال قبل ازمیلاد می‌رسد. یافتن یک ظرف شیشه‌ای زرد رنگ به همراه خطوط و نقوش ایرانی دریکی ازگورستان‌های باستانی لرستان، یک گردن‌بند شیشه‌ای که دانه‌های آبی رنگ‌اش مربوط به ۲۲۵۰ سال پیش ازمیلاد مسیح ودرناحیه شمال غربی ایران و قطعات شیشه‌ای به رنگ سبز کم رنگ که دراکتشافات باستان شناسی لرستان، شوش و … بدست آمده است، حاکی از آن است که ایران قدمت تاریخی و طولانی مدت درصنعت تولید شیشه‌ داشته است.

صنعت شیشه سازی

با توجه به هزاران فرمول جدید که درصنعت شیشه طی 30 سال گذشته بوجود آمده، قابل توجه می‌باشد که همچنان طبق 2000 سال پیش، 90 درصد تمامی شیشه‌های تولید شده درجهان ازآهک، سیلیس و کربنات سدیم تشکیل یافته‌اند. اما نباید آن‌چنان برداشت کرد که درطی‌این سال ها، هیچ تغییرات مهمی درساختار و روند تولید شیشه صورت نگرفته است. بلکه به مرور زمان تحولات جزئی در عناصر اصلی ترکیب و تغییرات مهم در عناصر فرعی ترکیب، پدید آمده است. حدود سال 1890، استفاده از شیشه افزایش یافت و در نتیجه صنعت شیشه سازی به سرعت رو به رشد رفت و ماشین‌آلاتی برای تولید دقیق و مداوم مجموعه‌ای از محصولات تولید شدند. در سال 1902، کولبورن دستگاه تولید ورق شیشه‌ای را طراحی و اختراع کرد که تولید انبوه شیشه پنجره را امکان پذیر می‌کند. در سال 1904 ، مهندس آمریکایی مایکل اوونز دستگاه دمنده بطری اتوماتیک را به ثبت رساند.
شیشه شفاف و در عین حال غیرقابل نفوذ است و به عنوان سدی پایدار در برابر همه چیز از آب و هوا تا باکتری‌ها در نظر گرفته می شود. شیشه همچنین ماده ای غیر سمی است و در تماس با غذا و نوشیدنی کاملاً بی‌خطر است. شیشه ماده‌ای کاملا بی‌اثر است، زیرا با محتوا و محیط اطراف خود واکنش نشان نمی‌دهد و این برای کاربردهای علمی، جراحی و دارویی بسیار مناسب است.

متداول‌ترین کاربردهای شیشه:

• ظروف شیشه‌ای – بطری و شیشه
• شیشه‌های مسطح – از جمله لعاب برای ساختمان‌ها و وسایل نقلیه
• الیاف شیشه‌ای – برای تقویت، عایق بندی و فیبر نوری
• شیشه‌های پزشکی – مانند لوله‌های آزمایشگاه
• ظروف شیشه‌ای خانگی – مانند پارچ و لیوان
• دکوراسیون داخلی – شیشه رنگی، لاکوبل، پارتیشن شیشه ای، آینه کاری و…

شیشه چگونه تولید می شود؟

تولید شیشه شامل دو روش اصلی است. فرآیند شیشه شناور که ورقه های شیشه‌ای را تولید می‌کند و دمش شیشه‌ای که بطری‌ها و ظروف دیگر را تولید می‌کند.

تولید شیشه شناور:
شیشه شناور به ورق‌های شیشه‌ای گفته می‌شود که به وسیله مواد مذاب شناور بر روی یک سطح فلزی از قلع، ساخته می‌شود. ورق‌های تولید شده در روش شناور، سطحی بسیار صاف و با ضخامت یکنواخت دارد. از این نوع شیشه در ساخت و تولید پنجره‌های شیشه‌ای و بسیاری از کاربردهای دیگر استفاده می‌شود.

صنعت شیشه سازی

تولید ظروف شیشه ای (شیشه گری):
تولید ظروف شیشه‌ای یا در اصطلاح همان شیشه گری از هنرهای قدیمی و سنتی محسوب می شود. شیشه گری همان هنر شکل دادن به شیشه است. صنعت گر ابتدا شیشه را حرارت داده و پس از نرم شدن ماده به وسیله ابزارها و دمیدن، ظروف زیبایی را شکل می‌دهد. هنگام خارج کردن شیشه‌ها از کوره، آنها حرارت بالایی دارند. پس از آن شیشه گر تکه‌ای از آن را بر روی لوله ای تو خالی قرار داده و به وسیله دمیدن سعی می‌کند به آن شکل دهد. ظروف مختلفی مانند لیوان، بطری، بشقاب و کاسه های غذاخوری و بسیاری دیگر از جمله این ظروف هستند. شیشه ها قابل بازیافت هستند و شما می توانید با حرارت دادن و ذوب کردن دوباره آنها شکل‌های جدید و ظروف تازه‌ای بسازید.

صنعت شیشه سازی

 

معروف‌ترین انواع شیشه‌ها:

معروف‌ترین شیشه‌هایی که در مقیاس صنعتی تولید می‌شوند، عبارتند از شیشه‌های سودالایم (شیشه جام)، شیشه‌های بوروسیلیکاتی و شیشه‌های کریستال .

شیشه سودا لایم (شیشه جام):
بیشتر از ۹۵ درصد از میزان کل شیشه تولیدی در جهان، شیشه سودالایم است. شیشه‌های در و پنجره ساختمان، شیشه‌های خودرو، بطری‌ها و بسیاری دیگر از محصولات شیشه‌ای روزمره از جنس شیشه سودالایم هستند. مهمترین اجزای تشکیل‌دهنده این نوع شیشه عبارتند از اکسید سیلیسیوم، اکسید کلسیم و اکسید سدیم.

شیشه بوروسیلیکاتی:
این نوع شیشه‌ها ضریب انبساط حرارتی کم تا متوسط داشته، رفتار ویسکوزیته – دمای بلند و چگالی کمی دارند. بسیاری از ظروف شیشه‌ای آزمایشگاهی ، صنعتی و خانگی با استفاده از این نوع شیشه ساخته می‌شوند. این شیشه‌ها در بازار با نام‌های تجارتی مانند پیرکس، سیماکس، ترکس و … شناخته می‌شوند.

شیشه کریستال:
شیشه کریستال یا شیشه سرب‌دار یکی از انواع شیشه‌های سیلیکاتی است که در ترکیب خود حاوی اکسید سرب است. این نوع شیشه‌، دارای ظاهری درخشنده و شبیه به کریستال‌های کوارتز است و به نظر می‌رسد علت نامگذاری آن نیز همین شباهت باشد. این شیشه‌ها همچنین سختی کمی دارند و امکان تراشکاری این شیشه‌ها وجود دارد. بنابراین ظروف تزیینی موسوم به ظروف کریستال از این جنس ساخته می‌شوند.

سایر :
سایر انواع شیشه عبارتند از: شیشه فتوکرومیک، شیشه اپال و شیشه سیلیسی. همچنین انواع مختلفی از شیشه نیز وجود دارد که در مقیاس صنعتی تولید نمی‌شوند.

دستگاه‌های مورد استفاده در صنعت شیشه:
دستگاه‌هایی که به طور کلی درصنعت شیشه سازی استفاده می‌کنند به شرح زیر می‌باشند.
دستگاه برش CNC، دستگاه شستشوی شیشه، دستگاه پرس شیشه، دستگاه خم اسپیسر، دستگاه تزریق گاز ارگون، دستگاه چسب پلی سولفاید، میزگردان، دستگاه فریزر، میز بارگزاری جام، کمپرسور1500 لیتری

صنعت شیشه سازی

استفاده ازاینورتر درصنعت شیشه:

موارد کاربرد اینورتر در برش و دستگاه‌های CNC بررسی می‌شود. موتورهایی از قبیل اسپیندل‌ها که در این صنعت استفاده می‌شود، با دورهای بالایی بین  4000 تا 5000 rpm به حرکت در می‌آید. برای راه اندازی و استفاده در دور نامی پلاک خود نیاز به ‌اینورترمخصوص به خود را دارند. فرکانس خروجی این نوع اینورترها باید در حدود 0 تا 900 هرتز‌ باشد.

استفاده از اینورتر برای كنترل دور موتورها مزایای زیادی دارد كه مهم‌ترین آن‌هاعبارتند از:
• امکان کنترل جهت کنترل سریع و آسان موتور
• کاهش مصرف انرژی و هزینه برق
• راه اندازی ایمن که به موتور آسیب نرسد چون معمولا موتورها در حالت عادی جریان راه اندازی بالایی احتیاج دارند.
• مدهای کنترلی متنوع برای حفاظت از موتور در برابر اضافه جریان یا تغییرات ولتاژ
• تنظیم کنترل سرعت با دقت بالا برای موتور با استفاده از پارامترهای مختلف راه اندازی

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *