الکتریکالـا

فرکانس کریر (pwm)

 عملکرد فرکانس کریر (pwm):

فرکانس کریر (pwm) در درایو ها برای سوئیچ کردن نیاز به ولتاژ حدود مثبت پانزده ولت و به هنگام خاموش بودن به ولتاژ منفی پنج ولت نیاز دارد. زمان روشن بودن توسط IGBT، ولتاژ توسط تغذیه سوئیچینگ و فرکانس کریرحامل تولید می‌گردد. مقدار فرکانس کریر 2 تا 5 کیلو هرتز، ده کیلو هرتز و در درایو های با توان بالا تا ده کیلوهرتز می‌باشد. در درایوهای کوچک از 20 کیلو هرتز می باشد. زمانی‌که درایو را روشن یا اصطلاحاً RUN می‌کنیم می‌بینیم که صدای گوشخراشی به گوش می‌رسد.

رابطه صدا با تغییرات فرکانس:

آیا می‌توان این صدا را کم یا حذف کرد؟ جواب این سوال هم بله است هم خیر است.

در پاسخ توضیح می‌دهیم:

در نتیجه این صدا به گوش می‌رسد، هر چه سرعت سوئیچ زنی، در فرکانس بالا بالاتر باشد با زیاد شدن فرکانس کریر فرکانس را بالاتر ببریم، صدا کاهش می‌یابد ولی جریان نیز بالاتر خواهد رفت. علت آن این است که شکل موج مربع کامل خواهد شد. الکتروموتور با بالا رفتن فرکانس کریر جریان بیشتری خواهد کشید.

گروه فنی الکتریکالا توصیه می‌کند که اگر صدا مشکلی ایجاد نمی‌کند، بهتر است به فرکانس کریر (pwm) دست نزنید.

فرکانس پالس pwm

 

این کار توصیه می‌شود، ولی بهتر است که بالابردن فرکانس کریر آهسته و طی چند مرحله انجام گیرد. تا فرکانس کریر زیاد بالا نرود و در بهترین شرایط قرار گیرد. ولی اگر صدا در محل کار باعث اذیت و مزاحمت صوتی می‌گردد. باید جریان درایو را چک نمود. چنانچه از پلاک و حد مجاز بالاتر می‌رود، بهتر است درایو یک توان بالاتر برای الکتروموتور مورد نظر انتخاب گردد. این کار باعث می‌شود تا از آسیب رسیدن احتمالی به درایوها جلوگیری شود. بارهایی مثل هواکش و پمپ‌های آب که معمولاً در نزدیک کاربران نصب می‌گردد، بیشترین موارد است که صدای بالای آن‌ها باعث می‌شود که نیاز به کم کردن صدا با بالابردن فرکانس کریر صدای تولید شده کم یا حتی حذف گردد.

فرکانس پالس pwm

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *