الکتریکالـا

فرکانس کریر

در درایوها برای سوئیچ کردن IGBT، نیاز است که به گیت IGBT پالس PWM که زمان روشن بودن به ولتاژ حدود 15V+ و به هنگام خاموش شدن به ولتاژ حدود 5V- نیاز دارد، اعمال گردد. این ولتاژ توسط تغذیه سوئیچینگ و فرکانس کریر، توسط CPU تولید می‌گردد.

فرکانس کریر (carrier) همان چیزی است که سیگنال پایه PWM در آن کار می‌کند. مقدار فرکانس کریر در درایوهای کوچک از 5 تا 20 کیلوهرتز و در درایوهای با توان بالا از 2 تا 10 کیلوهرتز می‌باشد. زمانی که درایو را روشن می‌کنیم یا اصطلاحا RUN می‌کنیم، می‌بینیم که صدای گوش خراشی به گوش ‌می‌رسد.

فرکانس کریر

آیا می‌توان این صدا را حذف کرد؟

از آنجا که در فرکانس بالا سرعت سوئیچ زنی بالا است، در نتیجه این صدا به گوش می‌رسد. به طور معمول هرچه فرکانس کریر بالاتر باشد، موتور ساکت‌تر خواهد شد و موجب کاهش نویز قابل شنیدن و کاهش تلفات توان موتور می‌گردد اما افزایش تلفات توان و بالا رفتن دمای اینورتر را نیز در بر خواهد داشت. اما در صورت طولانی بودن کابل، با ایجاد ظرفیت خازنی در مدار خروجی، ممکن است به سیم پیچ یا بلبرینگ آسیب برساند.

به هنگام افزايش فركانس كرير به علت کامل شدن شکل موج مربعی، هارمونیک‌ها کمتر شده و در نتیجه صدا کاهش می‌یابد اما الکتروموتور با بالا رفتن فرکانس کریر جریان بیشتری خواهد کشید. از این رو توصیه می‌شود که اگر صدا مشکلی ایجاد نمی‌کند، فرکانس کریر پیش فرض درایو  را تغییر ندهید.

در صورت لزوم، توصیه می‌گردد که فرکانس کریر را آهسته بالا ببرید تا در صورت رفع صدا، فرکانس کریر زیاد بالا نرود و درایو در بهترین شرایط قرار گیرد. ولی اگر صدا در محل کار باعث آزار صوتی می‌گردد، باید جریان درایو را چک نمایید و چنانچه از پلاک و حد مجاز بالاتر می‌رود، بهتر است درایو یک توان بالاتر برای الکتروموتور مورد نظر انتخاب گردد تا از آسیب رسیدن احتمالی به درایوها جلوگیری شود.

بارهایی مثل هواکش و پمپ‌های آب که که معمولا نزدیک کاربران نصب می‌گردد، جزو بیشترین کاربردهایی است که صدای بالای آن‌ها باعث می‌شود که نیاز به کم کردن صدا با بالا بردن فرکانس کریر جهت کم یا حذف کردن صدای مزاحم می‌گردد.

 

 

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *