الکتریکالـا

لینک DC اینورتر

لینک DC اینورتر

از قطعاتی که در اینورترها مستهلک و خراب می شود، مقاومت شارژ و رله یا کنتاکتور بای پس می‌باشد. در صورت خرابی مقاومت شارژ، پلاتین رله یا کنتاکتور هم ممکن است خراب شود و تست اهمی دلیلی بر سالم بودن نیست چون ممکن است با اهم‌متر سالم باشد، ولی در اثر عبور جریان خراب شده باشد. لذا بازدید از آن‌ها یا تعویض پلاتین و در صورت امکان تعویض کل مجموعه لازم می‌باشد. البته سوختن بوبین رله یا کنتاکتور هم دیده می‌شود. کثیفی رله و کنتاکتور در محیط‌ های آلوده نیز باعث از کار افتادن درایو می‌گردد. در بعضی درایو ها یک عدد خازن موازی با بوبین کنتاکتور نصب می‌گردد که باعث تثبیت ولتاژ می‌گردد و خرابی آن باعث ایجاد صدا می‌گردد.

در بعضی درایو ها روی کنتاکتور یک رله اضافه دارد برای این‌که به CPU فرمان بدهد که کنتاکتور وصل است. در جاهایی که گرد و غبار دارد خیلی زود این پلاتین‌ها خراب می‌گردد و با این‌که قدرت کنتاکتور وصل است، با خرابی پلاتین، فرمان کل مجموعه از کار می افتد. درمسیر لینک DC معمولا فیوزی تعبیه می‌شود که آن فیوز هم باید تست گردد.

وریستورها:

(Voltage Dependent Resistors) برای حفاظت در برابر اضافه ولتاژ از قطعات الکترونیک هم معمولاً در ورودی درایو نصب می‌گردد که ممکن است آسیب بینند.

خازن‌ها نقش مهمی در یک اینورتر دارند و چون از قطعاتی هستند که عمر کم‌تری نسبت به دیگر قطعات دارند نوع و کشور سازنده در کیفیت و زمان کار خازنها نقش به سزایی دارد. معمولاً اگر ظاهر خازن پاره نشده باشد، بالای خازن ممکن است ورم کند یا پولک خازن بیرون زده باشد و بهترین روش برای تست خازن‌ها علاوه بر تست با مولتی‌متر این است که خازن‌ها را با ولتاژی نزدیک به ولتاژ خازن‌ها به صورت نرم شارژ و دشارژ کنیم لازم به یاد آوری می‌باشد که شارژ و دشارژ یک باره علاوه بر اینکه ممکن است باعث خرابی خازن گردد خطرناک نیز باشد. لذا ایمنی همیشه بر کار اولویت دارد.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *