الکتریکالـا

مزایای استفاده از اینورتر برای الکتروپمپ

مسئله کاهش مصرف انرژی و اصلاح الگوی مصرف آب سبب شد  به مرور سیستم‌های کنترل فشار آب به کمک الکتروپمپ‌ در صنایع و جوامع با استقبال خوبی روبرو شود تا آنجا که اینورترهایی با اپلیکیشن مخصوص پمپ نیز برای این منظور ساخته شد. با هوشمندسازی و کنترل مرکزی پمپ‌ها می‌توان مدیریت بهتری در بهره‌برداری آب از چاه‌ها با مدیریت و کنترل دبی خروجی آنها از کاهش ذخایر زیرزمینی تا حدودی جلوگیری نمود.

از جمله این درایوها می‌توان به درایو وکن با اپلیکیشن مخصوص پمپ‌های موازی، درایو دلتا مدل CP2000 با قابلیت کنترل همزمان 8 موتور، درایو پرتو صنعت مدل MX با قابلیت کنترل همزمان 4 موتور، درایو اینوت مدل CHF160A و مدل GD200A با قابلیت کنترل همزمان 4 موتور، اشاره کرد.

کنترل پمپ‌های موازی

 

از مزایای کنترل دور الکتروپمپ با اینورتر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ساده‌تر شدن سیستم راه‌اندازی پمپ

در تابلوهای ستاره-مثلث برای کنترل یک پمپ باید چندین کنتاکتور استفاده شود و نیز کلید فیوز و حفاظت‌های مختلف موتور باید نصب گردد. در حالیکه با استفاده از اینورتر نیاز به نصب هیچ کنتاکتوری نیست و تمام حفاظت‌های موتور توسط درایو و به صورت خیلی پیشرفته انجام می‌شود و در کل تابلو کنترل پمپ بسیار ساده تر با سیم‌بندی کمتر و ابعاد کوچکتر خواهد شد.

  • تنظیم فشار خروجی و تثبیت فشار متناسب با مصرف

فشار ثابت در خروجی پمپ نسبت به مصرف، توسط کنترل سرعت پمپ ایجاد می‌گردد. در خیلی از موارد مصرف آب خروجی پمپ متغیر می‌باشد و در طول شبانه روز تغییر می‌کند. در این موارد اگر سرعت پمپ ثابت بماند و مصرف آب کاهش یابد باعث افزایش فشار خروجی پمپ خواهد شد. کنترل‌کننده دور موتور این مشکل را رفع می‌نماید. برای این منظور یک سنسور فشار در خروجی پمپ نصب می‌شود و سیگنال آن به درایو داده می‌شود. درایو متناسب با مصرف و بر اساس فشار تنظیمی خود، دور پمپ را تغییر داده و فشار خروجی را همیشه در یک مقدار ثابت نگه می دارد و از پر شدن بیش از حد لوله و ترکیدگی آن جلوگیری می‌کند.

  • تنظیم فشارهای متفاوت برای ساعت‌های مختلف شبانه‌روز 

در درایوهای مخصوص کنترل پمپ‌های موازی می‌توان برای ساعت‌های مختلف شبانه‌روز که مصرف آب متغیر می‌باشد، فشارهای مختلفی تنظیم نمود و این فشارها به صورت اتوماتیک و با رسیدن به ساعت‌های مورد نظر انتخاب می‌شوند.

همچنین با داشتن ساعت داخلی، قابلیت کنترل زمان مصرف آب را دارد. برای ساعت‌های نیمه‌شب که مصرف آب کم است، می‌توان فشار پایین‌تری تنظیم نمود و مصرف آب را تا حد زیادی کم کرد. در درایوهای سری MX، تا 8 فشار مختلف برای ساعت‌های متفاوت می‌توان تنظیم کرد.

  • کنترل هوشمند پمپ‌ها با نصب تجهیزات اضافی

با استفاده از درایو امکان هوشمندسازی و کنترل از راه دور پمپ‌ها میسر می‌شود. درایوها امکان کنترل ریموت به صورت شبکه‌های ارتباطی، مدباس، کن باس، فیلدباس و اترنت را دارند و می‌توان پمپ‌ها را از یک مرکز و از راه دور کنترل نمود. همچنین بر روی چاه‌های خارج از شهر نیز امکان نصب سیستم‌های هوشمند فراهم می‌باشد و با استفاده از آنها می‌توان فرمان‌های استارت، استپ و نیز تغییر دور پمپ را صادر نمود. این سیستم‌های هوشمند معمولا به صورت ارسال SMS از طریق موبایل و دریافت و اجرای آن توسط درایو عمل می‌نمایند.‌ همچنین در صورت خرابی یکی از پمپ‌ها یا خرابی سایر قسمت‌های سیستم آبریسانی، با ارسال آلارم  امکان رسیدگی سریع فراهم می‌شود.

کنترل الکتروپمپ

 

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *