الکتریکالـا

پروتکل ارتباطی درایوهای پرتوصنعت

پروتکل ارتباطی درایوهای پرتو صنعت پروتکل ارتباطی مدباس می‌باشد که به صورت ارتباط سریال  مستر-اسلیو است. تنها یک دستگاه با نام مستر می‌تواند با تمام شبکه ارتباط برقرار نماید. سایر دستگاه‌ها یعنی اسلیوها تنها اطلاعاتی ایجاد می‌نمایند تا بتوانند به مستر پاسخ دهند. منظور از مستر کامپیوترهای PC، کنترلرهای صنعتی و یا PLC ها می‌باشد و اسلیوها درایوها یا سایر دستگاه‌های کنترل می‌باشند که با همان پروتکل به شبکه متصل می‌باشند. مستر می‌تواند ارتباط مستقلی با هر یک از اسلیوها برقرار نماید و از همان اسلیو پاسخ خود را دریافت نماید. همچنین می‌تواند با همه اسلیوها همزمان ارتباط برقرار نماید. در پروتکل‌های ارتباطی توجه شود که اینورترهای پرتو صنعت، به صورت پیش‌فرض، دارای آدرس 1 می‌باشند.

ساختار فریم ارتباطی

فرمت دیتای ارتباطی پروتکل مدباس در درایو پرتو صنعت به ‌صورت RTU و ASCII می‌باشد.

در مد RTU فرمت هر بایت به ‌صورت زیر می‌باشد:

سیستم کدینگ: 8 بیت باینری، هگزادسیمال 9 ~ 0، A ~ F و هر فریم 8 بیتی شامل دو کاراکتر هگزادسیمال می‌باشد.

در پروتکل‌های ارتباطی درایوهای پرتوصنعت، بیت‌های بایت شامل بیت‌های استارت، 8بیت دیتا، بیت‌های پریتی و بیت‌های استپ هستند.

توضیحات بیت‌ها به‌صورت زیر می‌باشد:

پروتکل ارتباطی درایوهای پرتوصنعت

پروتکل ارتباطی درایوهای پرتو صنعت:

دیتاهای انتقال داده شده به ‌صورت: آدرس اسلیو، کد دستور عملیاتی، دیتاها و چک کردن کد خطای CRC، بایت‌های انتقالی هر فیلد هم به صورت 9…0 و A….F در هگزادسیمال می‌باشد. دستگاه‌های شبکه فعالیت‌های ارتباطی باس را در هر لحظه مانیتور می‌نمایند. حتی در زمان تاخیر داخلی.

هنگام دریافت فیلد اول (پیغام آدر) هر دستگاه شبکه آن بایت را تائید می‌نماید. پس از پایان انتقال آخرین بایت، یک پرچم انتقال داخلی بایتی استفاده می‌گردد تا پایان فریم را مشخص نماید. پس از آن انتقال فریم جدید شروع می‌شود.

اطلاعات یک فریم باید به‌ صورت رشته دیتاهای پی در پی انتقال داده شود. اگر یک فاصله 1.5 بایتی قبل از کامل شدن انتقال یک فریم کامل وجود داشته باشد، دستگاه دریافت کننده اطلاعات ناتمام را پاک خواهد کرد و آخرین بایت را به اشتباه به عنوان آدر فریم بعدی در نظر خواهد گرفت. همچنین اگر فاصله بین فریم جدید و فریم قبلی کمتر از 3.5 بایت باشد، دستگاه دریافت‌کننده آن ‌را بخشی از فریم قبلی در نظر خواهد گرفت. هنگام به هم ریختن فریم‌ها، مقدار CRC نهایی اشتباه خواهد بود، که نشان‌دهنده خطا در ارتباط می‌باشد.

ساختار استاندارد فریم RTU:

پروتکل ارتباطی درایوهای پرتوصنعت

تصویر کارت ارتباطی مدباس که برای درایو‌های مدل VX ،MX ،LX شرکت پرتو صنعت می‌باشد، در زیر آورده شده است.

پروتکل ارتباطی درایوهای پرتوصنعت

مشخصات کارت مدباس:

  • جهت ارتباط سریال با درایو براساس پروتکل مدباس.
  • دارای سریال RS485.
  • دارای پورت RS232 برای ارتباط سریالی با دستگاه.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *