الکتریکالـا

صنعت چاپ

سالیان پیش قبل از این‌که صنعتی به نام چاپ وارد عرصه شود کتاب‌ها را به صورت دست نویس تکثیرمی‌کردند. در امپراطوری‌های قدیم و باستانی مانند آتن وچین و … کتاب‌ها و آثار ادبی را با دست می‌نوشتند و به این ترتیب نسخه‌های جدید ایجاد می‌شد. این روش در قرون وسطی رواج داشت چون کتب را به صورت دستی می‌نوشتند. این کار باعث می‌شد قیمت نسخه‌های کتاب خیلی گران باشد که مردم عادی که درآمد پایین‌تری داشتند نتوانند کتاب را خریداری کنند و تنها عده‌ی معدودی توانایی خرید این کتاب‌ها را داشتند. این قضیه باعث می‌شد تا شرایط خواندن کتاب و استفاده از علوم مختلف برای همه فراهم نباشد.
در اوایل قرن نوزدهم میلادی، مخترعی به نام فردریک کونیگ توانست دستگاه چاپ را مکانیزه کند و او بود که اولین دستگاه چاپ اتوماتیک سیلندری را ساخت. در سال‌های بعد قسمت‌های مختلف این دستگاه از جمله مکانیزم محرکه روش گردش سیلندر و سیستم اپراتوری آن به تدریج اصلاح گردیده و دستگاه بهینه سازی شد.

صنعت چاپ
اولین دستگاه چاپ اتوماتیک را شخصی به نام گوردون در سال 1850 اختراع کرد.این دستگاه به نام خود سازنده، دستگاه چاپ گوردون نام گرفت. حدود 7 سال بعد از گوردون مخترع آلمانی، دستگاه چاپ لیبرتی را در آمریکا تولید کرد. سپس دستگاه چاپ گالی توسط شخصی به همین نام در سال 1870 اختراع شد. در همه این دستگاه‌ها به تدریج مکانیزم دستگاه چاپ به روش‌های مختلف بهینه سازی شد. ولی مهم‌ترین اختراع که ابداعی نوین بود در سال 1913 توسط شخصی به نام گیلک که خود ناشر کتاب بود، صورت گرفت. اختراع گیلک سیستم جدیدی بود که تغذیه کاغذ به دستگاه چاپ را به طور خودکار انجام می‌داد. به این ترتیب که کاغذ توسط گیره‌هایی که روی بازویی به شکل ملخ هواپیما تعبیه شده بود، همراه با گردش ملخ به محل مناسب برای چاپ انتقال می‌یافت. این دستگاه چاپ به نام ماشین تیگل هایدلرگ معروف به ملخی بود که از سال های 1920 به بعد شهرت بسیاری پیدا کرد.
اولین چاپخانه در ایران، به دوران حکومتی صفویان و ارامنه اصفهانی ساکن جلفا برمی‌گردد.۳۰ سال پس از مهاجرت به جلفای اصفهان چاپخانه‌ای در این شهر دایر کردند و به چاپ کتاب پرداختند. به عبارت دیگر، در زمان صفویه تعدادی از ایرانیان از کار چاپ آگاهی داشتند، اما رونق صنعت چاپ در ایران، در دوران حکومتی عباس میرزا است که به طوررسمی آغاز می‌شود. عباس میرزا به دلیل نزدیکی حکومتش در تبریز و و روابطی که با حکوکت عٍثمانی وبرخی از صنایع که در آن دیار به کار گرفته می‌شد، با صنعت چاپ آشنا شد.

انواع چاپ:

• چاپ افست : عمدتاً برای انتشارات، تبلیغات
• چاپ فلکسو : عمدتاً برای بسته‌بندی
• چاپ هلیوگراور : عمدتاً برای بسته‌بندی
• چاپ سیلک اسکرین : عمدتاً برای تبلیغات چاپ‌های تفکیکی
• چاپ لترپرس : یکی از روش‌های چاپ برجسته از قدیمی‌ترین روش‌های چاپی است
• چاپ دیجیتال : برای همه مصارف، تبلیغاتی و اداری در تیراژ پایین
دستگاه‌های مورد استفاده درصنعت چاپ:
به طور کلی به دلیل کاربرد مختلفی که هر یک از دستگاه‌های چاپ دیجیتال و چاپ افست در چاپخانه‌های امروزی دارند، بسیاری از چاپخانه‌ها با توجه به نیاز مصرف کننده به خدمات متنوع از انواع دستگاه‌های دیجیتال و افست استفاده می‌کنند. در متد چاپ دیجیتال از چاپگرهای لیزری و جوهرافشان برای به چاپ رساندن محصولات مختلف چاپی استفاده می‌شود.
با وجود تغییرات و توسعه فناوری چاپی همچنان چاپ افست بهترین سطح از کیفیت را تولید می‌کند و محصولات نهایی به چاپ رسیده دارای تصاویر با دقت بالا و رزولوشن عالی می‌باشد. علاوه بر این به غیر ازکیفیت بالای چاپ افست ماندگاری طولانی و بسیار خوبی نیز دارد و برعکس متدهای دیگر، کیفیت چاپ تغییر نمی‌کند. متد چاپ افست برای تولیدات تجاری و انبوه و پر تیراژ از بهترین و سریع‌ترین متدهای چاپی به شمار می‌رود به‌ صورتی که ماشین رول افست توانایی این را دارد که بیش از 1 کیلومتر کاغذ رول در یک دقیقه را به چاپ برساند.

صنعت چاپ

چگونگی انجام انواع چاپ:

۱- چاپ برجسته : در این روش سطح چاپ شونده به صورت برجسته است. در نتیجه قسمت برجسته در مقابل غلتک آغشته به مرکب چاپ رنگ را به خود می‌گیرد و به کاغذ منتقل می‌کند. واضح است که در این شیوه سطح برجسته باید معکوس نقش مورد نظر باشد تا پس از چاپ شدن برروی کاغذ به صورت صحیح نمایان گردد.

۲- چاپ گود : در این نوع چاپ نقش‌ها و تصاویر در سیلندر استوانه‌ای که سطح چاپ شونده است، به صورت فرو رفته‌اند. این نوع چاپ از کیفیت بالایی برخوردار است اما به دلیل هزینه زیادی که دارد برای کارهایی با تیراژ بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ مثل:تمبر، اسکناس،…

سیلندر چاپ گود دو نوع است:

الف : تمام سیلندر ریخته گری می‌شود و پس از پایان چاپ دوباره ذوب می‌گردد.
ب : فقط رویهٔ سیلندر که نقوش در آن فرورفته‌اند عوض می‌شود و پس از هر بار چاپ فقط این رویه تعویض می‌گردد. در این نوع چاپ سطح تصاویر یا حروف چاپ افست است.

۳- در این شیوه سطح چاپ شونده نه برجسته و نه فرورفته است و با خاصیت مواد، حروف و تصاویر مرکب را به خود جذب نمی‌کنند. این روش تکامل یافته شدهٔ لیتو گرافی یا چاپ سنگی است. در این شیوه که سطح چاپی صاف است نقش نخست از لوحهٔ فلزی به استوانه لاستیکی منتقل می‌شود و از روی آن به کاغذ انتقال می‌یابد.
صفحهٔ فلزی چاپ یا همان زینک به دور یک استوانه لاستیکی بسته می‌شود. دو غلتک یکی آغشته به مرکب و دیگری آغشته به آب برمبنای تضاد بین آب و چربی باعث می‌شوند نقش روی زینک مرکب بگیرد و قسمت‌های دیگر مرکب را جذب نکنند در این نوع چاپ با ۴ رنگ اصلی و استفاده از ترام، تمام رنگ‌ها ساخته می‌شود.

صنعت چاپ

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *