مشاوره فنی خرید اینورتر

مشاوره فنی خرید اینورتر که در این بخش قصد داریم با ارائه راه حل‌های مناسب و کارآمد، شما را در آن راهنمایی کنیم. قبل از خرید شما باید ابتدا به چند سوال اساسی در زمینه‌ی خرید دستگاه پاسخ دهید ،تا با پاسخ به این پرسش‌ها مسیر برای خرید دستگاه هموارتر شود. در ابتدا به یک معرفی کلی از اینورتر و نقش آن می‌پردازیم، نوعی از کنترل کننده‌های دور (سرعت) و راه انداز موتور که با تغییر همزمان فرکانس و ولتاژ کار می‌کنند این وسیله را با عناوینی مانند درایو نیز می‌شناسند. سرعت گردش موتور به‌طور مستقیم با ولتاژ و فرکانس موتور در ارتباط است، به میزانی که ولتاژ و فرکانس افزایش پیدا می‌کند، سرعت گردش موتور نیز بیشتر می‌شود. زمانی که بار موتور الکتریکی به فرکانس و ولتاژ کمتری نیاز دارد، می‌توان از اینورتر برای پایین آوردن ولتاژ و فرکانس استفاده کرد؛ همچنین زمانی که بخواهیم سرعت موتور الکتریکی را کاهش دهیم، می‌توانیم به‌ کمک اینورتر سرعت را کاهش دهیم. خرید اینورتر

کاربرد اینورتر

هر حرکتی که با الکتروموتور انجام می‌شود، با استفاده از اینورتر می‌تواند به حرکتی کنترل‌شده‌تر و هوشمندانه‌تر تبدیل شود. نمونه‌هایی از کاربرد اینورتر در صنعت:
 •  بالمیل، نوار نقاله
 • دستگاه برش، جمع کن و بازکن
 • پمپ‌ها، فن
 • جرثقیل، آسانسور
 • دستگاه نساجی، سنگ شکن
 • اکسترودر ، دستگاه تزریق
 • رنگرزی، میکسر، پرکن
 • نورد، پرس ورق
 • پله برقی، تاورکرین
 • سانتریفیوژ، خشک کن
 • بالابرها، سنگبری

نکات مهمی که قبل از خرید اینورتر باید به آن توجه کرد:

1.مشخص کردن هدف

ابتدا هدف خود را از انتخاب اینورتر مشخص کنید که می‌تواند موارد زیر باشد:
 • صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها
 • محدود کردن جریان راه‌اندازی
 •  تنظیم سرعت و گشتاور کاری طبق شرایط دلخواه
 • توقف کنترل شده و…

2.انتخاب توان متناسب با بار برای خرید اینورتر

برای انتخاب توان صحیح اینورتر متناسب با بار مورد نظر باید به نکات زیر توجه نمود: بارهایی که توسط درایو کنترل می‌شود به دو گروه گشتاور ثابت و متغیر تقسیم می‌شوند. بارهای گشتاور ثابت نیاز به گشتاور راه اندازی بالایی دارند و نیز باید ظرفیت جریان اضافه بار آن‌ها نیز بیشتر باشد. بارهای گشتاورثابت شامل بار هایی مانند جرثقیل‌ها،کانوایرها، آسیاب‌ها، اکسترودرها، آسانسور و تاور و… می‌باشند. بارهای گشتاور متغیر نیاز به گشتاور راه اندازی پایینی دارند و همچنین ظرفیت اضافه جریان آنها نیز پایین می‌باشد. بار گشتاور متغیر شامل بارهایی مانند پمپ های گریز از مرکز و فن‌ها و میکسرهای ساده می‌باشند.

3.ضرورت نصب مقاومت ترمز اینورتر

قبل از خرید اینورتر به این مسئله توجه کنید که نصب مقاومت ترمز ضرورت دارد یا خیر اگر در عملکرد یک دستگاه نیاز به توقف آنی وجود داشته باشد و بخواهیم یک بار را به سرعت و در لحظه‌ی آنی متوقف کنیم، برای جلوگیری از بازگشت جریان به لینک dc ،مقاومت ترمز مورد نیاز را با توجه به توان اینورتر و طبق پیشنهاد سازنده‌ی دستگاه به ترمینال‌های مربوطه وصل می‌کنیم.

4.تعداد ورودی/خروجی اینورتر

نیاز خود به تعداد ورودی خروجی های کنترلی را در نظر بگیرید یکی از قابلیت‌های مفید اینورترها در این است که می‌توان به راحتی از طریق پورت I/O که با توجه به مدل اینورتر و سطح کاربرد آن ممکن است تا چندین درگاه هم دارا باشند، به راحتی می‌توان آنها را با توجه به نیاز مصرف کننده با سیستم های کنترلی ادغام کرد. سیستم های کنترلی شامل شاسی‌ها، پی ال سی ،سوییچ سلکتور و… می‌باشد.

5.بررسی دقیق پروژه و نیازهای پروژه هنگام خرید اینورتر

قبل از خرید تمامی جنبه‌ها و نیازهای پروژه خود را بررسی کنید از آنجا که هر اینورتر با توجه به مدل و برند و سطح تکنولوژی به کار رفته در آن ، می‌توان از طریق یک سری کارت‌های توسعه شامل کارت های ورودی خروجی آنالوگ و دیجیتال، کارت های شبکه (با توجه به شبکه مورد استفاده باید انتخاب گردد)،کارت انکودر( با توجه به انکدر مورد استفاده باید انتخاب گردد) کارت تزریق ، کارت پمپ و…. آن‌ها را توسعه داد به همین منظور توصیه می‌شود قبل از خرید دستگاه تمامی جوانب و نیازهای پروژه خود را سنجیده تا خریدی به نحو احسن داشته باشید.

6.در نظر گرفتن مد کنترلی اینورتر

قبل از خرید در انتخاب حالت کنترلی اینورتر خود بسیار دقت کنید. قبل از انتخاب مد کنترلی درایو شما ابتدا باید نوع کاربری را مشخص کنید. سه نوع مد کنترلی اینورتر عبارت است از کنترل V/F ، کنترل برداری حلقه بسته با انکودر، کنترل برداری بدون سنسور، در هر مد کنترلی یک سری ویژگی خاص وجود دارد که بسته به نیاز شما می‌توانید روی حالت مورد نظر تنظیم کنید، برای مثال مد کنترل برداری حلقه بسته نظارت بسیار دقیقی روی گشتاور دارد. اگر نیازمند کنترل دقیق سرعت می‌باشید با توجه به جدول پارامترهای درایو که در کاتالوگ هر دستگاه شرح داده می‌شود می‌توانید مد کنترلی مد نظر خود را انتخاب کنید.

7.شرایط آب و هوایی عامل مهم در خرید اینورتر

به شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی منطقه حتما توجه شود: رطوبت و دمای هوا یا همینطور ارتفاع از سطح دریا می‌تواند در نحوه کارکرد و بازدهی دستگاه تاثیر زیادی داشته باشد. اگر به شرایط جغرافیایی اعم از ارتفاع از سطح دریا و رطوبت توجه نشود دستگاه نمی‌تواند خروجی مناسبی داشته باشد.

 هشدارها و توصیه‌های نصب و راه‌اندازی قبل از خرید اینورتر

به هشدارها و توصیه‌های لازم جهت نصب و راه اندازی و شرایط محیطی توجه شود که شامل موارد زیر است:
 • هنگام نصب دستگاه کنترل دور موتور و راه اندازی آن باید به نکات ایمنی توجه نمود
نصب و راه اندازی درایو باید توسط یک فرد متخصص و آشنا به مسائل درایو انجام شود و به هشدارهای داده شده از طرف سازنده توجه نمود. در هنگام حمل دستگاه باید دقت شود، چرا که حمل نامناسب می‌تواند موجب آسیب به درایو شما گردد. برای مثال دستگاه‌های توان بالا حتما باید با ابزار مناسب مانند لیفتراک حمل شوند، تا دستگاه بر روی زمین کشیده نشود.
 • مشورت با مهندسین و متخصصین در این زمینه
قبل از نصب دستگاه و راه اندازی آن از متناسب بودن موتور و بار با توان درایو مطمئن شوید و میزان گشتاور و جریان مورد نیاز هنگام راه اندازی را تعیین کنید توجه نمایید که سیستم ساختاری درایو امکان دارد ایجاد کننده نویز در شبکه برق شوند و بر روی سایر دستگاه‌ها و تجهیزات تاثیر بگذارد. بنابراین لطفا دقت شود که قبل از نصب دستگاه با کمک و مشاوره از مهندسین و افراد ماهر استانداردهای لازم فراهم گردد تا از مشکلات و خسارات احتمالی جلوگیری شود.
 • توجه به سیستم ارت و تنظیم پارامترها
یکی از مواردی که قبل از نصب دستگاه بسیار حائز اهمیت است این است که از استاندارد بودن وضعیت سیستم ارت به کار رفته اطمینان حاصل کنید. زیرا تمامی تجهیزات و درایو و موتور باید به سیستم ارت متصل گردند. هنگام اتصال برق به دستگاه، از دست زدن به قطعات داخلی و ترمینال‌های ورودی خروجی خودداری کنید .هرگونه بی‌احتیاطی می‌تواند خسارات جبران ناپذیری به بار بیاید و تنظیمات پارامترها با دقت و متناسب با نیاز انجام گیرد. از تغییر پارامترهایی که با آنها آشنایی ندارید بپرهیزید و هنگام تنظیمات ابتدا مقادیر نامی پارامترهای موتور را وارد نمایید تا سایر تنظیمات و حفاظت‌های موتور متناسب با آن‌ها انجام گیرند.