لوگو

دیود

دیود:

دیود قطعه‌ای است که باعث ایجاد جریان یک طرفه در مدار می‌شود. یعنی جریان فقط از یک سمت وجود داشته باشد و در جهت دیگر جریانی ایجاد نشود. به دلیل این خاصیت در سال‌های اولیه نام آن را دریچه نیز گذاشته بودند. یکی از رایج‌ترین نوع دیودها از از بلور نیمه هادی ساخته می‌شود، دیود‌ها از اتصال دو نیم رسانا از نوع P و N  ساخته می‌شود.

بنابراین مهم‌ترین وظیفه دیود عبور جریان در یک جهت و ممانعت در برابر جریان در جهت مخالف است، که این ویژگی دیود برای تبدیل جریان متناوب به جریان مستقیم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با استفاده  بیشتر از جنس بلور برای ساخت دیود، دیود مرغوب‌تر و جريان نشتي در آن كم‌تر مي‌شود. نكته مهم اينكه تمام ديود‌ها يك آستانه براي بيشينه ولتاژ معكوس دارند كه اگر ولتاژ معكوس بيش از آن باشد ديود مي‌سوزد و جریان را در جهت معکوس نیز عبور می‌دهد، به این ولتاژ آستانه (ولتاژ شکست) گفته می‌شود.

دسته‌بندی کلی دیود‌ها:

به طور کلی دیود‌ها به سه قسمت اصلی تقسیم می‌شود:

  • دیود‌های سیگنال که معمولا برای آشکارسازی در رادیو استفاده می‌شوند و جریانی در حد میلی آمپر را عبور می‌دهند.
  • دیودهای یکسوکننده که برای یکسوسازی جریان‌های متناوب مورد استفاده قرار می‌گیرند و توانایی عبور جریان‌های زیاد را دارند.
  • دیود‌های زنر که قابل استفاده برای تثبیت ولتاژ هستند.

دیود‌های سیگنال:

از این نوع دیود‌ها برای پردازش سیگنال‌های ضعیف مانند رادیویی و کم جریان تا حداکثر حدود 100MA مورد استفاده قرار می‌گیرند، که یکی از معروف‌ترین آن‌ها دیود 1N4148 می‌باشد كه جنس آن از سيليكون است.

ديود زنر:

ديود زنر را براي تثبيت ولتاژ استفاده مي‌كنند، كه نوار مشكي روي ديود زنر كاتد ديود مي‌باشد. همچنين ولتاژ دو سر ديود زنر تقريبا ثابت و تغييرات جريان در آن تاثيري ندارد. از ديود زنر در ناحيه شكست مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

ديودLED:

ديود LED مانند ديود‌هاي معمولي مي‌باشند و به صورت مستقيم باياس مي‌شوند. يعني مثبت منبع تغذيه به آند و منفي آن به كاتر متصل شده و نوري ساطع مي‌کند، که با توجه به نوع رنگ LED سبز، آبی، قرمز و… نامیده می‌شود.

دیود شاتکی:

دیودی نیمه هادی با افت ولتاژ پایین در حالت بایاس مستقیم و سرعت کلیدزنی بسیار بالا است، که درهنگام افت ولتاژ در حدود 0.15 تا 0.45 ولت می‌باشند. دیود شاتکی از ترکیب دو دیود معمولی ساخته می‌شوند. ساختمان شاتکی به شکل زیر است:

دیود الکتریکی

پل دیود:

پل دیود، دیودی است که از تغییر پلاریته تغذیه ورودی آن، پلاریته خروجی آن تغییری نخواهد کرد و معمولا برای یکسوسازی جریان متناوب و به دست آوردن جریان مستقیم تمام موج مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

دیود

بیشتر بخوانید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها