logo redesinge

رله چیست؟

رله یکی از پرکابردترین قطعاتی است که در مدارهايي كه داراي قسمت كنترلي الكترونيكي و يك سوييچ براي قطع و وصل جريان برق با ولتاژهاي بالا مي‌باشد، که اگر دقت کرده باشید در وسایل الکتریکی مانند بخاری برقی، کولر گازی، پمپ آب و … هنگام روشن و خاموش شدن صدایی شبیه شکسته شدن قولنج را می‌شنوید که این صدا همان صدای این قطعه می‌باشد.
رله یک نوع کلید الکتریکی سریع می‌باشد که با کنترل یک مدار الکتریکی دیگر باز و بسته می‌شود، که رله تقویت کننده نیز نامیده می‌شود، یعنی توانایی هدایت جریانی قوی‌تر از جریان ورودی را دارد و روش‌های باز و بسته شدن این کلید به صورت‌هاي مكانيكي، حرارتي، مغناطيسي، الكترواستاتيك و … است.

رله چیست؟
انواع رله شامل انواع زیر می‌شود:

• رله دیفرانسیل
• حرارتی
• مخصوص
• رله فرکانسی
• نوع دیستانس (distance relay)
• نوع آور کارنت (Over current relay)
• نوع میکرو کنترل

رله

نوع حرارتي:

این قطعه از دو فلز با جنس‌هاي مختلف كه خاصيت انبساط طولي مختلفي دارند ساخته شده است. اطراف اين فلز به هم چسبيده يك رشته سيم حامل جريان الكتريكي پيچيده شده است، كه سيم مزبور در هنگام عبور جريان الكتريكي با حرارت ايجاد شده خم شده و باعث عملکرد آن مي‌شود و پس از عمل كردن به حالت اول برمي‌‎گردد.

نوع مغناطيس:

رله مغناطيسي در مدار‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد و كار آن محافظت در برابر اتصال كوتاه است. با اين تفاوت كه فيوز مي‌سوزد ولي كليد رله، مدار جريان را قطع مي‌كند. درصورتي كه جريان زيادي عبور نكند، ميدان الكترو مغناطيس، قدرت لازم براي جذب اهرم ندارد. اما در صورت عبور جريان زياد، مثلا هنگام ترمز موتور و يا اتصال كوتاه، ميدان الكترو مغناطيس خيلي خوبي ايجاد شده و اهرم را به طرف خود مي‌کشد، این عمل به فنر امکان می‌دهد که بازوی اتصال را قطع و کنتاکت‌ها را باز كند و درنتيجه مدار قطع مي‌شود. الكترومغناطيس انرژي اش را از دست داده و اهرم به حالت اول برمي‌گردد.

 

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *