الکتریکالـا

فیلترهای سینوسی

فیلترهای سینوسی یا Sine wave filter، در حقیقت از نوع فیلترهای پایین‌گذر هستند که در خروجی اینورتر قرار گرفته و باعث خنثی شدن مولفه فرکانس سوئیچینگ درایو و صاف شدن شکل موج خروجی اینورتر می‌گردند.

فیلترهای پایین‌گذر مدارهایی برای اصلاح، تغییر شکل یا حذف بخشی از فرکانس‌های ناخواسته (فرکانس‌های بالا) یک سیگنال الکتریکی و عبور سیگنال‌های مورد نظر هستند.

فیلترهای پایین‌گذر از اجزایی مانند مقاومت‌، خازن‌ و سلف‌ تشکیل شده اند. بنابراین سطح خروجی آن‌ها به‌خاطر حذف اعوجاجات، کمتر از ورودی خواهد بود.

به عبارت دیگر وظیفه این فیلتر سینوسی کردن شکل موج ولتاژ خروجی اینورتر است.

تاثیر فیلترهای سینوسی

این کار باعث کاهش فشار بار بر عایق‌بندی سیم پیچ موتور، کاهش جریان گردابی در موتور و کاهش پارازیت صوتی موتور می‌گردد.

همچنین سینوسی شدن خروجی اینورتر باعث افزایش طول کابل خروجی اینورتر به موتور می‌گردد. اما باید توجه داشت که فیلتر سینوسی باعث کاهش جریان نشتی نمی‌شود. بنابراین نمی‌توان انتظار داشت این فیلتر باعث نامحدود شدن طول کابل موتور گردد.

فیلتر سینوسی

فیلتر سینوسی از انتقال پارازیت‌های پالسی اینورتر به موتورهای پایین دستی جلوگیری می‌کند.

به عنوان مثال این پارازیت‌ها می‌توانند در امتداد کابل موتور (به خصوص کابل‌های شیلددار) باعث تشکیل ظرفیت‌های خازنی شده که نتیجه آن ایجاد جریان‌های حلقه بسته با نوسانات شدید از طریق بلبرینگ‌های موتور است.

با حذف این پارازیت‌ها، تلفات جریان‌های گردابی در موتور به شدت کاهش یافته و خرابی موتور کم شده و طول عمر موتور افزایش می‌یابد. به علاوه به حداقل رسیدن جریان‌های گردابی، باعث کاهش خطر جرقه زدن در بلبرینگ‌ موتور و افزایش عمر موتور می‌گردد.

همچنین ولتاژ سینوسی تلفات حرارتی ایجاد شده از پسماند مغناطیسی در موتور را کاهش می‌دهد.

کاهش حرارت باعث افزایش طول عمر عایق‌کاری سیم‌پیچ و درنتیجه افزایش طول عمر موتور می‌گردد.

نتیجه آخر آن‌که فیلتر سینوسی با اعمال حفاظت‌های فوق، باعث افزایش طول عمر موتور گشته و هزینه‌های سرویس و نگه‌داری و حتی جایگزینی احتمالی را کاهش می‌دهد.

 

 

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *