لوگو

مقاومت

 

مقاومت

مقاومت قطعه‌ای الکتریکی است و درواقع یک مقدار ثابت دارد. اساس کار مقاومت محدود کردن جریان الکترون‌هاست. کار مقاومت‌ مصرف توان می‌باشد و نمی‌تواند آن را تولید کند. این قطعات به قسمت‌های اکتیو مدار آپ امپ‌ها، میکرو کنترلر‌ها و سایر مدار‌های مجتمع نیز اضافه می‌شوند. یکی از مهم‌ترین نقش‌های مقاومت‌ها در مدار می‌توان به محدود کردن جریان، تقسیم ولتاژ و خطوط ورودی /خروجی PULL UP اشاره کرد.

واحد اندازه گیری مقاومت‌ها:

مقاومت‌های الکتریکی برحسب اهم اندازه گیری می‌شوند که نماد اهم حرف یونانی به صورت امگای بزرگ یا Ω است.

امگا یا همان واحد مقاومت از معکوس حاصل ضرب جریان در ولتاژ حاصل می‌شود.

از واحدهای رایج که برای مقاومت به کار گرفته می‌شود می‌توان به کیلو، مگا یا گیگا اشاره کرد، که یکی از رایج‌ترین این واحدها کیلو می‌باشد. برای مثال اندازه یک مقاومت 7/4 کیلو اهمی برابر با 4700 اهم است.

نماد مداری مقاومت الکتریکی:

قطعات مقاومت‌ها به صورت قطعاتی با دو سر هستند که نماد شماتیک  آن‌ها به صورت یکی از دو شکل زیر می‌باشد:

مقاومت

مقاومت‌ها در نقشه‌های الکتریکی با نام و مقدار آن نشان داده می‌شود. که هر مقاومت دارای نام خاصی می‌باشد. شکل زیر یک نمونه تایمر 555 را نشان می‌دهد که تعدادی مقاومت در آن به کار رفته است:

مقاومت الکتریکی

انواع مقاومت‌ها:

مقاومت‌ها به صورت و اشکال مختلفی موجود هستند که از نظر نوع نصب به صورت «سوراخ کامل» (Plated Through-Hole) یا PTH یا «فناوری نصب سطحی» (Surface-Mount Technology یا Surface-Mount Device) یا SMT/SMD وجود دارند.

مقاومت‌های سوراخ کامل دارای پایه‌های بلند هستند، که فلز آن‌ها خم می‌شود و می‌توان آن را به صورت دستی روی برد مدار چاپی یا PCB نصب کرد. معمولا مقاومت‌ها در برِدبُردها (Breadboard)، و هرگونه دیگری که لحیم به کوچکی مقاومت‌های SMD با اندازه 0.6 میلی‌متر نیست مورد استفاده قرار می‌گیرند. قبل از نصب به علت اشغال کم‌تر فضا توسط مقاومت‌ها پایه‌های آن کوتاه‌تر می‌شود.

مقاومت‌های محوری یکی از پر مصرف‌ترین مقاومت‌های سوراخ کامل هستند، که اندازه‌ای متناسب با توان نامی‌شان دارند. همان‌طور که مشاهده می‌کنید شکل زیر یک مقاومت 0.5 واتی را با اندازه 9.2 میلی‌متر و یک مقاومت 0.25 واتی را با طول 6.3 میلی‌متر نشان می‌دهد.

 

مقاومت‌های نصب سطحی معمولاً به صورت مستطیلی سیاه هستند که از دو طرف نقره‌ای، درخشان و رسانا هستند که لبه مقاومت‌های SMD رسانا می‌باشد. به دلیل کوچک بودن این مقاومت توسط یک ربات بر روی PCBها نصب می‌شوند. این نوع مقاومت‌ها معمولا نیز به قلع و لحیم کاری ندارند و معمولا با حرارت دادن روی PCB  مونتاژ می‌شوند.

مقاومت

مقاومت‌های SMD در اندازه‌های استاندارد 0805 (طول 0.8 میلی‌متر و عرض 0.5 میلی‌متر)، 0603 یا 0402 موجود هستند. که قابل استفاده در فضاهای کوچک که محدودیت فضایی وجود دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

بیشتر بخوانید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها