صرفه‌جویی در مصرف انرژی پمپ توسط اینورتر

تامین آب در ساختمان، زمین‌های کشاورزی، سیستم‌های آتش‌نشانی و… همواره یک امر مهم در تمام جوامع به شمار می‌آید. با افزایش جمعیت و پیشرفت صنعت و همچنین پایین آمدن سطح آب های زیر زمینی، تامین آب یکی از چالش های بزرگ و سخت برای همه بوده است. در همین جهت برای کاهش مصرف آب و صرفه‌جویی در مصرف انرژی استفاده از اینورتر برای پمپ مورد استقبال قرار گرفته است.

صرفه جویی در مصرف آب

صرفه‌جویی در مصرف انرژی پمپ با استفاده از کنترل سرعت

انرژی مصرفی توسط یک پمپ بستگی به سرعت دورانی آن دارد. پمپ‌ها در سرعت نامی خود  بیشترین انرژی را مصرف می‌کنند. معمولا پمپ‌ها برای شرایط دبی ماکزیمم انتخاب می‌شوند البته باید توجه شود که  همیشه دبی حداکثر نیاز نیست و باتوجه به نیاز مصرف می‌توان سرعت پمپ را تغییر داد. از نظر تئوری کاهش دور پمپ تاثیر بسیار زیادی در انرژی مصرفی دارد. با استفاده از اینورتر و کنترل کردن دور موتور و کاهش حدودا 15 درصدی آن، به میزان 40 درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی خواهد شد.

برای دست‌یابی به دبی مورد نظر از دو روش کنترل دبی با استفاده از شیر و کنترل با استفاده از درایو استفاده شده است. در روش کنترل دبی با شیر میزان توان مصرفی 0.875 وات (کاهش 12.5 درصدی مصرف انرژی) است. در کنترل دبی با درایو، توان مصرفی 0.42 وات (با کاهش 58 درصدی مصرف انرژی) می‌باشد.

صرفه جویی در مصرف انرژی پمپ توسط اینورتر

همانطور که در منحنی بالا مشاهده کردید برای کنترل دبی، صرفه‌جویی در مصرف انرژی پمپ، با تغییر سرعت پمپ موثر می‌باشد.

صرفه‌جویی در مصرف انرژی پمپ با افزایش ضریب توان توسط اینورتر

کنترل‌کننده‌های دور موتور توان راکتیو ناچیزی از شبکه می‌کشند. در این حالت ضریب توان سیستم را افزایش داده و نزدیک به یک می‌کنند. بنابراین هزینه‌های ناشی از مصرف توان راکتیو توسط پمپ کاهش یافته و باعث کاهش انرژی مصرفی پمپ خواهد شد.

استفاده از اینورتر برای صرفه جویی در مصرف آب

صرفه‌جویی در مصرف انرژی با استفاده از پتانسیل ارتفاع زیاد آب بالای پمپ و کاهش دور موتور

در چاه‌های آب که از پمپ‌های شناور استفاده می‌گردد، بیشتر مواقع پمپ‌ها در سرعت نامی خود کار می‌کنند، در این شرایط نیازی به تغییر دور پمپ نمی‌باشد. این پمپ‌ها معمولا آب را به یک مخزن ذخیره پمپاژ کرده و هر زمان مخزن پر شود، پمپ متوقف خواهد شد. حتی در این موارد نیز می‌توان سرعت پمپ را متناسب با مصرف، کاهش داد و در انرژی صرفه‌جویی کرد.

معمولا پمپ‌ها در پایین‌ترین قسمت چاه نصب می‌شوند. در انتخاب ارتفاع تنظیمی، ارتفاع کل چاه را نیز در نظر می‌گیرند. باید توجه داشت که معمولا ارتفاع آب بالای پمپ زیاد است و در مواردی تا 70 متر روی پمپ آب وجود دارد. ارتفاع پمپ برابر با اختلاف ارتفاع آب خروجی و ورودی است. بنابراین می‌توان با کاهش دور پمپ و با در نظر گرفتن ارتفاع آب بالای پمپ، همان سطح آب را در خروجی تنظیم کرد. به طریقی که گفته شد، سبب صرفه‌جویی در انرژی مصرفی پمپ می‌گردد.

صرفه جویی در مصرف انرژی پمپ توسط اینورتر

تاثیر بی نظیر اینورتر در صرفه جویی انرژی و طول عمر موتور سبب شده نیاز به استفاده از این دستگاه روز به روز افزایش پیدا کند. شما می‌توانید برای مشاوره خرید و خدمات با متخصصین الکتریکالا تماس بگیرید و از راهنمایی این مجموعه برای افزایش طول عمر دستگاه خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *