logo redesinge

کابل‌ کشی اینورترهای پرتو صنعت

کابل‌ کشی اینورترهای پرتو صنعت با ورودی سه فاز و خروجی موتور باید کاملا با رعایت استانداردهای لازم انجام گیرد. کابل‌ کشی اینورترهای پرتو صنعت باید طوری باشد که فاصله بین کابل‌های ورودی و خروجی موتور حداقل 30cm باشند.

در کابل‌ کشی درایوهای پرتو صنعت، کابل موتور باید تا حد امکان کوتاه باشند. یعنی اینورتر باید در نزدیک‌ترین مکان به موتور نصب گردد تا فاصله موتور و اینورتر مسیر کوتاهی باشد. این فاصله نباید از حد 300 متر تجاوز کند. استاندارد کابل‌ها در کاتالوگ درایوهای پرتو صنعت ذکر شده است.

کابل‌ کشی درایوهای پرتوصنعت

در کابل‌ کشی درایوهای پرتو صنعت باید کابل‌ها خصوصا کابل‌های موتور، شیلددار انتخاب شوند. با این کار تاثیر نویز و فرکانس‌های الکترومغناطیسی منتشر شده به کم‌ترین مقدار برسد.

بهتر است از فیلترها و راکتورهای ورودی و خروجی استفاده گردد. تا میزان هارمونیک‌ها و امواج فرکانس بالای مغناطیسی کاهش یابد و سیستم نصب شده ایمنی و حفاظت بالایی داشته باشد.

سیستم ارت مناسب و مطمئن باید وجود داشته باشد. کابل‌ کشی ارت درایوهای پرتو صنعت نیز متناسب با کابل‌های سه فاز و موتور انتخاب گردند.

کابل‌های کنترلی نیز باید شیلددار انتخاب شوند و از مسیر جداگانه از کابل‌های قدرت عبور داده شوند. در صورتی‌که نیاز به عبور کابل‌های کنترلی از روی کابل‌های موتور باشد، باید کابل‌های کنترل با زاویه 90 درجه از روی کابل‌های موتور عبور نمایند.

کابل‌ کشی درایوهای پرتوصنعت

توضیحات کلی کابل‌ کشی اینورترهای پرتو صنعت

کابل انتخابی باید بتواند جریان نامی اینورتر را تحمل نماید به همین منظور از جدول جریان‌دهی اینورتر و کابل‌های توصیه شده استفاده گردد. کابل باید در جریان نامی، توانایی کار در دمای 70 درجه سانتی‌گراد را داشته باشد.
اندوکتانس و امپدانس کابل و اتصال PE (سیستم ارت) باید متناسب با ولتاژ مجازی باشد که در شرایط فالت وجود دارد. بنابراین ولتاژ نقطه فالت در زمانی‌که اتصال زمین رخ می‌دهد، نباید افزایش زیادی داشته باشد.
برای موتور و ورودی اینورتر باید کابل شیلددار یکسان استفاده گردد. شیلد کابل باید به صورت 360 درجه دور کابل را بپوشاند.

در کابل‌ کشی اینورترهای پرتو صنعت برای اتصال موتور فقط باید کابل‌های چند رشته (multi core) استفاده شود و کابل‌های تک رشته جدا جدا به کار نروند.

برای کابل‌های کنترلی حتما از کابل‌های شیلددار استفاده شود. بهتر است از کابل‌های شیلددار دو به دو به هم تابیده شده (Twisted pair)  استفاده گردد. شیلد کابل کنترلی فقط از طرف اینورتر به ارت وصل گردد.

کابل‌ کشی درایوهای پرتو صنعت

برای سیگنال‌های آنالوگ بهتر است در کابل‌ کشی اینورترهای پرتو صنعت از کابل شیلددار با زوج سیم‌های به هم تابیده شده با شیلد اضافی دور زوج سیم‌ها استفاده گردد.

توصیه می‌گردد در صورت طولانی بودن مسیر، از ترنسمیتر جریان که نویزپذیری کمتری دارد، استفاده گردد و در سیگنال‌های انکدر نیز از همین نوع کابل استفاده گردد.
همچنین برای رله‌های کنترلی 24 ولت نیز از همین نوع کابل‌ها می توان استفاده کرد. در رله‌های 220 ولت نیز از کابل‌های جداگانه استفاده گردد.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *